وعده اسرائیل برای ارسال سیستم‌های هشدار به اوکراین پس از رای مثبت به قطعنامه سازمان ملل

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

پس از آن که اسرائیل به قطعنامه سازمان ملل متحد درباره اوکراین رای مثبت داد، یک مقام اسرائیلی وعده کشورش را مبنی بر ارسال سیستم‌های پیشرفته هشدار به اوکراین تکرار کرد.

به گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال در اسرائیل، با وجود حساسیت‌های ویژه در روابط اسرائیل با روسیه، شامگاه پنج شنبه چهارم اسفند اسرائیل به قطعنامه سازمان ملل متحد در حمایت از تمامیت ارضی اوکراین رای مثبت داد.

این قطعنامه خواستار اقدام فوری برای صلح عادلانه و پایدار در اوکراین مطابق با منشور سازمان ملل متحد شده است.

قطعنامه مورد نظر همچنین شامل درخواست فوری روسیه برای خروج کامل و بدون قید و شرط نیروهایش از خاک اوکراین و درخواست از هر دو طرف برای انجام تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی و اجازه دسترسی‌های بشردوستانه است.

اسرائیل نیز حمایت خود را از حاکمیت و استقلال اوکراین در داخل مرزهای شناخته شده خود اعلام کرد.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، شامگاه پنج‌شنبه به کمک‌های اسرائیل به اوکراین اشاره کرد و وعده داد به زودی سیستم‌های هشدار پیشرفته از اسرائیل به کی‌یف خواهند رسید.

اردان گفت: «تنها هفته‌های پیش، اسرائیل آمبولانس‌های زرهی را به اوکراین تحویل داد و در حال برنامه‌ریزی برای ارسال یک سیستم هشدار زودهنگام هوشمند برای هشدار به شهروندان در برابر موشک‌های ورودی است.»

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد ادامه داد: «اسرائیل به حمایت از این قطعنامه و هر قطعنامه دیگری که منعکس‌کننده موضع ما در همبستگی با اوکراین باشد ادامه خواهد داد.»

اردان یادآور شد: «وقتی روسیه برای اولین بار به همسایه جنوب غربی خود حمله کرد، ما بیش از ۱۰۰ تن کمک بشردوستانه از جمله هزاران کت، پتو، چادر و کیسه‌خواب به اوکراین ارسال کردیم.»

او در ادامه گفت: «از آن زمان تاکنون دارو، غذا، سیستم‌های تصفیه آب و ژنراتورهای صنعتی نیز ارسال کرده‌ایم.»

سفیر اسرائیل ادامه داد که این کشور یک بیمارستان صحرایی در داخل مرزهای اوکراین ایجاد کرده که کارکنان آن پزشکان، پرستاران و متخصصان بهداشتی بودند و هفت هزار بیمار را درمان کرده‌اند.

این مقام اسرائیلی درباره تهدیدهای ایران نیز گفت: «اوکراین یک میدان آزمایش برای ایران بوده است. تسلیحات آن‌ها اکنون به برخی از خطرناک‌ترین بازیگران بین‌المللی فروخته می‌شود.»

او تاکید کرد: «اگر تهدید ایران امروز به این شکل است، واقعا نمی‌توانم تصور کنم اگر به یک کشور در آستانه هسته‌ای شدن تبدیل شود، چگونه خواهد بود.»

به گفته اردان، «وقت آن است که جامعه بین‌الملل فقط بیدار نشود بلکه باید علیه تهدید ایران اقدام کند و ایران باید متوقف شود».

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید