وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات وعده داد گردشگران خارجی «اینترنت طبقاتی» دریافت کنند

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، از برنامه این وزارت‌خانه برای طراحی سیم‌کارت ویژه گردشگران خارجی خبر داد. به گفته او، اینترنتی که روی این سیم‌کارت‌ها ارائه می‌شود امکان دسترسی فرد به سایت‌های فیلتر شده‌ای مانند اینستاگرام و واتس‌اپ را فراهم می‌کند.

زارع‌پور در توضیح علت ارائه سیم‌کارت ویژه برای توریست‌ها گفت آن‌ها به دلیل فیلترینگ دو پلتفرم واتس‌اپ و اینستاگرام در کشور دچار مشکل شده‌اند.

این در حالی است که میلیون‌ها کاربر اینترنت ساکن ایران در ماه‌های گذشته بارها اعتراض خود را نسبت به وضعیت اسفناک دسترسی به اینترنت ابراز کرده‌اند.

در ماه‌های گذشته موضوع ارائه «اینترنت طبقاتی» از سوی دولت به افراد و گروه‌های خاص با انتقادات فراوانی از سوی برخی فعالان جامعه فن‌آوری اطلاعات ایران مواجه شده است.

همزمان اما گروه‌های فعال دیگری با ارسال فهرستی از نام‌ها، خواستار دسترسی به اینترنت طبقاتی شده‌اند.

وزارت ارتباطات اما در واکنش به این اعتراضات، تنها نهادهای امنیتی را مسوول این موضوع معرفی کرد.

از تابستان گذشته تاکنون مدیران برخی وزارت‌خانه‌های دولت، برخی نمایندگان مجلس، اعضای اتحادیه فن‌آوران تهران، اعضای اتاق بازرگانی تهران و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها از جمله افراد و گروه‌هایی بودند که دسترسی به اینترنت بدون فیلتر برای آن‌ها ممکن بوده است.

علاوه بر این، در آذر ماه گذشته دولت با تصویب آیین‌نامه حمایت از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور، به فریلنسرها وعده داد تا به آن‌ها «اینترنت پر‌سرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب» ارائه کند.

حکومت ایران شش ماه است دسترسی مردم به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های محبوبی مانند اینستاگرام و واتس‌اپ را محدود کرده است و آن‌ها را اجبار می‌کند تا در صورت نیاز به دسترسی به خدمات مشابه، به استفاده از پلتفرم‌های داخلی مورد تایید نظام روی بیاورند.

موضوع اینترنت طبقاتی که فاز اول اجرای آن در دولت حسن روحانی و با ارائه اینترنت بدون فیلتر به برخی خبرنگاران مورد تایید جمهوری اسلامی صورت گرفت، یکی از ایده‌های چند ساله نظام برای سطح‌بندی کردن دسترسی جامعه به این شبکه جهانی بوده است.

اعمال این شیوه حکمرانی به مسوولان کشور اجازه می‌دهد تا دسترسی مردم عادی به اینترنت را تا حد بسیار زیادی محدود و همزمان، رضایت برخی طبقه‌های خاص را جلب کنند.

مراحل توسعه اجرای این سیاست در ماه‌های گذشته به شدت سرعت گرفته است تا جایی که فهرست سفید افرادی که امکان دسترسی به اینترنت بدون فیلتر را دارند روز به روز طولانی‌تر شده و همزمان مسیر دسترسی مردم به اینترنت آزاد به مرور تنگ‌تر می‌شود.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید