کانادا به دلایل حقوق بشری، تمدید اقامت موقت ایرانی‌ها در این کشور را در اولویت قرار داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۴

دولت کانادا در بیانیه‌ای اعلام کرد با توجه به خیزش سراسری ایران و ادامه نقض حقوق بشر از سوی رژیم ایران، شرایط تمدید حضور شهروندان ایرانی را که با ویزا و اقامت موقت در این کشور هستند، تسهیل می‌کند و بررسی تقاضاهای آنها را برای تمدید حضورشان در کانادا در اولویت قرار می‌دهد.

بر اساس تصمیم جدید دولت کانادا، شهروندان ایرانی با اقامت موقت می‌توانند از اول ماه مارس برای ادامه تحصیل، کار و دیدار با خانواده، اقامات موقت خود را در این کشور تمدید کنند.

دولت کانادا همچنین برای آن دسته از شهروندان و دارندگان اقامت دائم این کشور که در ایران هستند و می‌خواهند این کشور را ترک کنند، برخی هزینه‌های مربوط به گذرنامه و کارت اقامت دائم را لغو می‌کند.

جاناتان ویلکینسون، وزیر منابع طبیعی کانادا، گفت: «از اول ماه مارس ما بعضی از هزینه‌های ایرانیانی که در کانادا زندگی می‌کنند را برمی‌داریم و فرآیند تمدید ویزای آنها را ساده‌تر خواهیم کرد. همچنین اگر بخواهند اقامت‌شان را از موقت به دائمی تغییر دهند، این کار را برایشان تسهیل خواهیم کرد.»

شان فریزر، وزیر مهاجرت کانادا، نیز گفت: کانادا در مقابل ادامه نقض حقوق بشر و خشونت‌های رژیم ایران ساکت نخواهد نشست.

به گزارش مهسا مرتضوی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، مقامات دولت کانادا در نشستی خبری گفتند آمار مشخصی از تعداد افرادی که تحت پوشش این حمایت‌ها قرار می‌گیرند در دست نیست، اما ده‌ها هزار ایرانی در کانادا وضعیت اقامتی موقت یا نامشخصی دارند.

این مقامات همچنین در پاسخ به پرسشی درباره بودجه ۷۶ میلیون دلاری دولت کانادا برای شناسایی و اخراج عوامل جمهوری اسلامی در کانادا، گفتند اقدامات در این زمینه در حال انجام است و پلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا مسئول انجام این کار شده است.

از آغاز خیزش انقلابی مردم ایران، کانادا چند دور تحریم‌های حقوق بشری علیه حکومت ایران اعمال کرده که از آن جمله می‌توان به جلوگیری از ورود ۱۰ هزار نفر از اعضای سپاه پاسداران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی به این کشور اشاره کرد.

در هشتم آبان نیز جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به عنوان اولین رهبر غربی از احتمال تغییر رژیم در ایران سخن گفت و تاکید کرد کشورش دیگر برای وابستگان به «رژیم هولناک» ایران جای امنی نخواهد بود.

نخست‌وزیر کانادا که به همراه همسرش در تجمع بزرگ ایرانیان در اتاوا حاضر شده بود گفت: «احتمالا وقتی رژیم تغییر کند و اوضاع ایران بهتر شود، کسانی که مسئول سرکوب مردم هستند هرگز فراموش نشده و هرگز اجازه نخواهند داشت به کانادا بیایند.»

مقامات کانادا، از جمله نخست‌وزیر، همچنین بارها تاکید کرده‌اند که اجازه نخواهند داد که کانادا به بهشت امنی برای عوامل جمهوری اسلامی تبدیل شود.

با این حال، دولت کانادا به دلیل پرهیز از قرار دادن کل سپاه پاسداران در فهرست تروریسم و عدم اقدام کافی برای مقابله با نفوذ عوامل جمهوری اسلامی در این کشور، با انتقادهای گسترده‌ای مواجه بوده است.

پیشتر پیر پولی‌یو، رهبر اپوزیسیون در پارلمان کانادا، به ایران‌اینترنشنال گفت: نخست‌وزیر کانادا به موجب قانون این قدرت را دارد که سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد و ما از او می‌خواهیم این کار را انجام دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها