واشینگتن فری بیکن: دولت بایدن به لغو تحریم‌های صداوسیما ادامه می‌دهد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۴

واشینگتن فری بیکن با استناد به یک ابلاغیه‌ غیرعلنی که وزیر خارجه آمریکا در ۲۶ بهمن به کنگره فرستاده و در اختیار این پایگاه خبری قرار گرفته، گزارش داد دولت بایدن برای اولین بار از زمان آغاز خیزش سراسری در ایران، لغو تحریم‌های صداوسیما را به موجب برجام تمدید کرده است.

این گزارش با اشاره به اینکه لغو تحریم‌های صداوسیما از زمان دولت‌های اوباما و ترامپ نیز ادامه داشته افزود: لغو تحریم‌های صداوسیما اشخاصی را که با این سازمان تعامل کاری دارند از تحریم معاف می‌کند و به صداوسیما اجازه می‌دهد به زیرساخت‌های ارتباطی جهانی دسترسی داشته باشد.

واشینگتن فری بیکن افزود: به موجب لغو تحریم‌های آمریکا، ارائه خدمات ارتباط زمینی و فیبر نوری در خارج از ایران به صدا و سیما و انجام تراکنش‌های مربوط به امور ماهواره‌ای با این سازمان امکان‌پذیر می‌شود.

این اقدام آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که وزارت خزانه‌داری آمریکا در اواخر آبان ماه و همزمان با خیزش انقلابی مردم ایران، رییس و مدیران ارشد صداوسیمای جمهوری اسلامی و دو بازجو خبرنگار آن را به دلیل نقش این سازمان در سانسور و محدودسازی آزادی بیان و همکاری آن با نهادهای امنیتی در پخش اعترافات اجباری و نشر اطلاعات کذب تحریم کرده بود.

این بیانیه با اشاره به پخش صدها اعتراف اجباری از شهروندان ایرانی، دو تابعیتی و خارجی از صدا و سیما گفت: «تکیه سیستماتیک حکومت ایران بر اعترافات اجباری نشان‌دهنده خودداری حکومت از گفتن حقیقت به شهروندان خود و جامعه بین‌المللی است.»

همزمان با انتشار گزارش واشینگتن فری بیکن درباره اقدام دولت بایدن در ادامه لغو تحریم‌های صدا و سیما، روزنامه تلگراف نوشت با وجود پشتیبانی وزارت کشور بریتانیا از قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌‌های تروریستی، دیپلمات‌های دولت جو بایدن در حال فشار بر دولت این کشورند تا این اقدام را انجام ندهد.

بر اساس گزارش تلگراف، آمریکا می‌گوید این اقدام نقش دیپلماسی را تضعیف می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها