کارشکنی مقامات ورزش جمهوری اسلامی؛ ویزای الناز رکابی برای انگلستان صادر نشد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۴

الناز رکابی ملی پوش سنگنوردی ایران که در مسابقات قهرمانی آسیا بدون حجاب اجباری حاضر شد، به دلیل صادر نشدن روادید نتوانست در دوره آموزشی مربیان در برنامه راهبردی کمیته بین المللی المپیک در انگلستان حضور یابد.

الناز رکابی قرار بود از ۲۸ بهمن تا ۳ اسفند به عنوان یکی از نمایندگان آسیا به همراه سنگنوردانی از یونان سنگاپور و آمریکا در این دوره آموزشی شرکت کند. اما کارشکنی‌‌های فدراسیون کوهنوردی، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باعث شد ویزای انگلستان برای او صادر نشود.

صادر نشدن روادید از طرف کشور انگلستان در حالی است که رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی ایران مدعی شده که این فدراسیون تمام کارهای مربوط به ویزای الناز رکابی را انجام داده اند.

اما برخلاف ادعای زارعی، یک منبع آگاه درباره صادر نشدن ویزا به ایران اینترنشنال گفت که پیگیری های لازم از سوی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک و فدراسیون کوهنوردی در این باره صورت نگرفته است.

به گفته این منبع آگاه، برخلاف وعده محمود خسروی‌وفا، رئیس کمیته ملی المپیک ابتدا از برادر الناز رکابی خواسته شده بود که به عنوان مربی در کنار او حضور داشته باشد و با این که نام او به عنوان همراه در فرم مورد نظر اعلام شده بود اما ثبت نامی از سوی کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش انجام نشده است.

این منبع آگاه همچنین پول نقدی که در حساب الناز رکابی بوده را به عنوان یکی از دلایل رد شدن ویزای این ورزشکار عنوان کرد. این مبالغ مربوط به جوایز این ورزشکار بوده است، اما فدراسیون کوهنوردی و وزارت ورزش ایران هیچ تلاشی برای رفع ابهام این حساب بانکی نکرده‌اند.

امروز درحالی خبر کارشکنی وزارت ورزش و فدراسیون کوهنوردی برای حضور الناز رکابی در دوره آموزشی در انگلستان منتشر می‌شود که همزمان در حادثه‌ای، بالگرد حامل حمید سجادی، وزیر ورزش و همراهانش در بافت کرمان سقوط کرد. یکی از همراهان سجادی که در این حادثه کشته شد، اسماعیل احمدی، بازجوی الناز رکابی است.

الناز رکابی پس از حضور بدون حجاب اجباری در مسابقات قهرمانی آسیا و بازگشت به ایران، دیداری با حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان داشت. فردی در تصویر دیده شد که بعدتر گفته شد، او اسماعیل احمدی، یک فرد امنیتی است که بازجوی الناز رکابی بوده است. گفته شده بود او از سوی قالیباف، رئیس مجلس، به سجادی تحمیل شده بود.

رکابی در حال حاضر تمرینات خود را در تهران ادامه می دهد و به اردوی تیم ملی دعوت شده است.

توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک پس از برداشتن حجاب اجباری در مسابقات بین المللی و بازگشت او به ایران با این ورزشکار در تماس است و به صورت ماهانه در جریان وضعیت تمرینی او قرار می گیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
آستانه
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها