فرمانده کل سپاه پاسداران مسوولیت تهدید‌های امنیتی علیه ایران‌اینترنشنال را پذیرفت

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۳

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در واکنش به توقف موقت پخش برنامه‌های ایران‌اینترنشنال از دفتر لندن که در پی تهدید‌های امنیتی اتفاق افتاد، مسوولیت این تهدید‌ها را پذیرفت و آن را «بیانگر قلمرو قدرت، میدان نفوذ و شعاع تاثیر انقلاب» خواند.

سلامی شامگاه سه‌شنبه دوم اسفند در یک سخنرانی در مشهد، بار دیگر به شبکه ایران‌اینترنشنال توهین کرد و آن را «رسانه شرور دروغ‌پراکن فتنه‌انگیز هتاک» خواند.

پیشتر نیز مقام‌های جمهوری اسلامی خشم و عصبانیت خود را از این شبکه فارسی‌زبان مستقل مستقر در بریتانیا ابراز کرده‌ بودند.

پذیرفتن مسوولیت تهدیدها علیه ایران‌اینترنشنال در حالی است که درخواست‌ها برای قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا افزایش یافته است.

فرمانده کل سپاه پاسداران همچنین عصبانیت خود را از اتحاد چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی در خارج از کشور نشان داد و مدعی شد: «سرمایه دشمن برای شکست ایران تمام شده و در نهایت دست به دامان چند فرد بی‌هویت اپوزیسیون شده است که تکیه‌گاه سستی است.»

این اظهارات در حالی است که در دوره اخیر برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، برگزارکنندگان این کنفرانس، مقام‌های جمهوری اسلامی را دعوت نکردند و در مقابل از چهره‌های اپوزیسیون جمهوری اسلامی، شاهزاده رضا پهلوی و مسیح علی‌نژاد دعوت به عمل آوردند.

اما در پی هشدار پلیس بریتانیا، شبکه ایران‌اینترنشنال برای حفظ امنیت روزنامه‌نگاران و همکاران خود، پخش برنامه‌های خود را از شامگاه جمعه از لندن متوقف و بولتن‌های خبری خود را به واشینگتن‌ منتقل کرد.

عصر روز شنبه گذشته، پلیس متروپولیتن لندن بیانیه‌ای در ارتباط با تهدید‌های امنیتی علیه ایران‌اینترنشنال منتشر کرد و از این شبکه برای «‌درک مداوم» شرایط و جابه‌جایی دفتر خود به دلیل توصیه پلیس تشکر کرد.

پلیس متروپولیتن لندن همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد به فعالیت خود در پاسخ به تهدید‌های بالقوه ادامه می‌دهد.

پیشتر علی‌اصغر رمضان‌پور، از مدیران ایران‌اینترنشنال نیز درباره این تغییر توضیح داد: «روز جمعه ۲۸ بهمن جلسه‌ای میان کارشناسانی از پلیس لندن که مساله امنیت ساختمان و کارکنان ایران‌اینترنشنال را دنبال می‌کنند با تیم امنیتی تلویزیون ما برگزار شد که پلیس لندن در آن، ارزیابی‌های تازه‌ای از شرایط ارائه و توصیه‌های مشخصی را در مورد نحوه ادامه همکاری‌ ما با روزنامه‌نگاران ساکن در لندن مطرح کرد.»

او در ادامه گفت: «بر اساس توصیه‌های پلیس، به این جمع‌بندی رسیدیم که بهتر است تا مدتی ادامه پخش برنامه‌های خبری از طریق استودیوهای واشینگتن صورت بگیرد.»

خبر توقف موقت برنامه‌های ایران‌اینترنشنال از استودیو لندن بازتاب گسترده‌ای در جهان داشت.

تام توگنهات، معاون امنیتی وزیر کشور بریتانیا، در واکنشی دیگر به تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه کارکنان ایران‌اینترنشنال، خطاب به روزنامه‌نگاران به فارسی در توییتر نوشت: «به بریتانیا خوش آمدید! ما شما را امن نگه خواهیم داشت.»

او با انتشار ویدیوی قسمتی از سخنرانی‌اش در نشست پارلمان این کشور نوشت: «حکومت ایران می‌خواهد مردم خودش را ساکت کند [اما] موفق نخواهد شد.»

در همین حال سازمان گزارش‌گران بدون مرز در واکنش به تهدیدها علیه ایران‌اینترنشنال، ادامه اعمال فشار بر روزنامه‌نگاران ایرانی مقیم خارج کشور را محکوم کرد و از جمهوری اسلامی خواست فورا تلاش‌های خود برای ساکت کردن رسانه‌های مستقل را متوقف کند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید