آنتونی بلینکن: راه دیپلماسی همیشه باز است اما تعامل در چالش هسته‌ای به ایران بستگی دارد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۲

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه دوم اسفند، گفت به ایران بستگی دارد که آیا قصد دارد در مورد چالش مربوط به برنامه‌های هسته‌ای خود تعامل کند یا نه؛ اما درها همیشه برای رسیدن به دیپلماسی رو به‌ جلو باز است.

بلینکن همچنین تاکید کرد: «ما همچنان معتقدیم در رابطه با چالش برنامه هسته‌ای، موثرترین و پایدارترین راه مقابله، از طریق دیپلماسی است اما در حال حاضر این تلاش‌ها در پشت سر قرار دارند زیرا ایران حرکت و رفتار معناداری در این زمینه از خود نشان نداده است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر امور خارجه آمریکا که در یک کنفرانس مطبوعاتی در جریان سفر خود به آتن سخنرانی می‌کرد، گفت: «اما درها همیشه روی دیپلماسی رو به جلو باز است و خیلی چیزها بستگی به این دارد که ایران چه می‌گوید و چه می‌کند؛ و این که آیا می‌خواهد تعامل کند یا نه؟»

اظهارات جدید بلینکن در شرایطی است که او روز گذشته (دوشنبه) در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با همتای ترکیه‌ای خود در آنکارا، به گزارش‌های منتشر شده درباره کشف آثار اورانیوم با غلظت ۸۴ درصد در ایران اشاره و از آن با عنوان موضوعی بسیار جدی یاد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت کشورش به دنبال به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه بوده و تماس‌هایی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سه کشور اروپایی در این رابطه برقرار کرده است.

گزارش‌های مورد اشاره بلینکن مربوط به مطالبی است که خبرگزاری‌های رویترز و بلومبرگ به نقل از منابع دیپلماتیک منتشر کرده و درباره وجود ذرات اورانیوم با غلظت ۸۴ درصد در تاسیسات اتمی ایران هشدار داده‌اند.

نعما چاریت یاری، فیزیکدان هسته‌ای اسرائیل اما روز دوشنبه به روزنامه جروزالم‌پست گفته بود به طور قطع نمی‌داند آیا ایران واقعا اورانیوم را با خلوص ۸۴ درصد غنی‌سازی کرده یا بر اساس ادعای مقامات جمهوری اسلامی، سطح غنی‌سازی ذخایرش را روی ۶۰ درصد نگه داشته است.

به گفته او بمبی که آمریکا در هیروشیمای ژاپن انداخت و به جنگ جهانی دوم پایان داد، اورانیومی با خلوص ۸۰ درصد داشت و اگر آمریکایی‌ها زمان داشتند تا به غلظت ۹۳ یا ۹۴ درصد برسند، خسارت وارده به ژاپن دو برابر می‌شد.

خبرگزاری بلومبرگ روز ۳۰ بهمن از قول دو دیپلمات غربی گزارش داد بازرسان آژانس هفته گذشته در تاسیسات هسته‌ای ایران آثار اورانیوم با غنای ۸۴ درصدی کشف کرده‌اند که تنها شش درصد کمتر از میزان مورد نیاز برای تولید بمب هسته‌ای است.

در پی این خبر، آژانس اعلام کرد از این گزارش مطلع است اما جمهوری اسلامی آن را تکذیب کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت وجود ذره یا ذرات اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد در فرآیند غنی‌سازی «به معنی غنی‌سازیِ بالای ۶۰ درصد نیست».

با وجود این، بلومبرگ در گزارش خود بر واکنش بازرسان آژانس تاکید کرده و گفته آن‌ها باید مشخص کنند آیا ایران عمدا چنین ماده‌ای را تولید کرده‌اند یا این که این میزان غلظت ناشی از یک اتفاق ناخواسته در جریان غنی‌سازی اورانیوم به وسیله صدها سانتریفیوژ بوده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
۱۰۰ سال با گلستان
چند چند

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید