هم‌دستی هواداران اسپانیایی؛ شعارهای نژادپرستانه علیه ستاره برزیلی رئال مادرید

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۳۰

در هفته‌های گذشته، توهین‌های نژادپرستانه علیه وینیسیوس جونیور، فوق ستاره رئال مادرید، رقابت‌های لالیگا را تحت تاثیر قرارداده؛ شب گذشته هواداران اوساسونا مانند هواداران اتلتیکومادرید و رئال وایادولید هم به او حمله کردند. این‌بار درهنگام یک‌دقیقه سکوت برای جان‌باختگان زلزله ترکیه.

دیشب و در جریان بازی خارج از خانه رئال مادرید برابر اوساسونا و زمانی که بازیکنان دو تیم به احترام کشته‌شدگان زلزله مرگبار ترکیه و سوریه یک دقیقه سکوت کرده بودند، برخی هواداران اوساسونا، شعارهایی نژادپرستانه علیه این بازیکن سر دادند. شعارهایی که در جریان بازی هم ادامه پیدا کرد.

در پایان این دیدار، کارلو آنچلوتی، سرمربی رئال مادرید، گفت: «آن‌چه در این بازی اتفاق افتاد، نه تنها بی‌احترامی به وینیسیوس، بلکه بی‌احترامی به ترکیه و سوریه بود.»

چند هفته قبل و پیش از برگزاری دربی شهر مادرید، هواداران اتلتیکو هم رفتاری مشابه با وینیسیوس انجام دادند. طرفداران افراطی این تیم حتا در اقدامی عجیب، عروسکی را که پیراهن شماره ۲۰ وینیسیوس در رئال مادرید را به تن داشت، از پلی در شهر مادرید آویزان کردند. پلیس مادرید مدتی بعد اعلام کرد، چند نفر را به اتهام دست داشتن در این اقدام نژادپرستانه بازداشت کرده است.

به نوشته آاس، به دنبال افزایش نژادپرستی در ورزشگاه‌های اسپانیا، لالیگا قصد دارد، پروتکل‌هایی جدید برای نظارت بر این‌گونه رفتارها تنظیم کند.

مهاجم برزیلی رئال مادرید، چند هفته قبل و پس از آن‌که در بازی برابر رئال وایادولید هم مورد توهین‌هایی از این دست قرار گرفت، با انتشار توییتی از لالیگا به شدت انتقاد کرد و نوشت: «لالیگا هیچ کاری برای مبارزه با نژادپرستی نمی‌کند.»

در واکنش، خاویر تباس، رییس لالیگا هم در حساب توییتری خود به این شکل پاسخ داد: «ما سال‌هاست در حال مبارزه علیه نژادپرستی در لالیگا هستیم. این که بگویید لالیگا هیچ‌ کاری علیه نژادپرستی نمی‌کند، بسیار ناعادلانه، نادرست و مایه تاسف است.»

لالیگا هم‌چنین با انتشار بیانیه‌ای، این رفتارها را محکوم و اعلام کرد، برای شناسایی افرادی که توهین‌های نژادپرستانه می‌کنند، از تمام امکانات خود استفاده خواهد کرد. لالیگا از هواداران فوتبال در اسپانیا خواسته، برای شناسایی کسانی که توهین‌های نژادپرستانه انجام می‌دهند، با این سازمان همکاری کند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
مستند کوتاه - دلکش
تیرگان، شب همبستگی برای ایران

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید