گلشیفته فراهانی در جشنواره برلین: در دیکتاتوری ایران، هنر مثل اکسیژن ضروری است

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۸

گلشیفته فراهانی هنرپیشه مطرح ایرانی و عضو هیات داوران این دوره از جشنواره فیلم برلین در مراسم افتتاحیه این جشنواره گفت که در کشورهای دارای نظام دیکتاتوری مانند ایران، هنر مثل اکسیژن ضروری است.

فراهانی روز پنجشنبه ۲۷ بهمن در نشست خبری افتتاحیه جشنواره برلین گفت: «در کشوری مانند ایران که [نظام سیاسی‌اش] دیکتاتوری است، هنر نه تنها یک چیز فکری یا فلسفی است، بلکه ضروری است و مانند اکسیژن است.»

او افزود که در چنین کشورهایی «کار هنری کردن و هنرمند بودن چیزی فراتر از آن است، زیرا وجود شما با هنرمند بودن به خطر می‌افتد.»

این اظهارات فراهانی در حالی است که جمهوری اسلامی همواره هنرمندان را تحت فشار قرار داده و در سال‌های اخیر نیز زندانی شدن هنرمندان در ایران افزایش یافته است.

در ماه‌های اخیر، بازداشت سه فیلمساز از جمله جعفر پناهی و محمد رسول‌اف که در عرصه بین‌المللی شناخته شده هستند، واکنش‌های گسترده جهانی داشته است.

با وجود آزادی این دو فیلمساز، هنوز هنرمندان کمتر شناخته شده در زندان‌های ایران محبوسند.

فراهانی همچنین در نشست خبری افتتاحیه برلیناله گفت: «از این که در اینجا کنار شما هستم بسیار خوشحالم.» او با اشاره به فروپاشی دو بلوک شرق و غرب، افزود برلین شهری است که دیوار را فرریخت.

این هنرپیشه با این حال با اشاره به تحولات جاری از جمله، جنگ اوکراین، اعتراضات ایران و زلزله در ترکیه و سوریه، نسبت به وضعیت کنونی جهان ابراز نگرانی کرد.

همچنین ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین به صورت ویدیویی در افتتاحیه جشنواره برلین سخنرانی کرد و گفت که سینما می‌تواند بر افرادی که می‌توانند جهان را تغییر دهند، تاثیرگذار و الهام‌بخش باشد.

هیات داوران جشنواره فیلم برلین که گلشیفته فراهانی، بازیگر ایرانی هم عضو آن است با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، دیدار کردند. کریستین استوارت، بازیگر آمریکایی، رییس این هیات است.

قرار است علاوه بر نمایش فیلم، جلساتی درباره ایران در این دوره از جشنواره برگزار شود.

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید