زلنسکی: جمهوری اسلامی «دشمن مشترک» اوکراین و اسرائیل است

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۸

الی کوهن وزیر خارجه اسرائیل در سفری به کی‌یف که پس از آغاز جنگ اوکراین سابقه نداشته، اعلام کرد که دو کشور برای همکاری بیشتر در زمینه مبارزه مشترک علیه تهدیدهای بین‌المللی جمهوری اسلامی توافق کردند. همزمان زلنسکی گفت که جمهوری اسلامی «دشمن مشترک» اوکراین و اسرائیل است.

جروزالم پست روز جمعه گزارش داد که ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین در دیدار با وزیر خارجه اسرائیل گفت که جمهوری اسلامی «دشمن مشترک» این دو کشور است.

همچنین کوهن روز پنجشنبه ۲۷ بهمن پس از دیدار با رییس‌جمهور اوکراین به خبرنگاران گفت: «ما در مورد تعمیق همکاری با اوکراین علیه تهدید ایران در عرصه بین‌المللی صحبت کردیم.»

کوهن جزئیات بیشتری از نوع همکاری اسرائیل و اوکراین برای مقابله با جمهوری اسلامی ارائه نکرد، اما جمهوری اسلامی متهم است که با ارسال پهپادهایش به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، در تخریب زیرساخت‌های اوکراین و همچنین کشته شدن غیرنظامیان در این کشور نقش دارد.

وزیر خارجه اسرائیل همچنین مشخص نکرد که این کشور به درخواست مکرر اوکراین برای پیوستن اسرائیل به ائتلاف آمریکا و دیگر متحدان غربی‌اش در ارائه تسلیحات به ارتش اوکراین پاسخ داده است یا نه.

پیشتر گزارش‌هایی از همکاری اطلاعاتی اسرائیل با ناتو برای مقابله با پهپادهای ایران منتشر شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که با توجه به ارائه پهپادهای تهاجمی ایران به روسیه در جنگ اوکراین، اسرائیل می‌تواند در موقعیتی باشد که به اوکراین، با ارائه اطلاعاتی درباره محموله‌های تسلیحاتی و تخصص در مورد نحوه مقابله با تهدیدهای هوایی کمک کند.

اظهارات وزیر خارجه اسرائیل در اوکراین در حالی است که پیشتر این کشور درباره جنگ اوکراین، به دلیل حضور روسیه در سوریه، موضعی محتاطانه داشته است.

بر اساس گزارش‌ها، با وجود حضور روسیه، به عنوان متحد حکومت بشار اسد در سوریه، اسرائیل توانسته حملاتی را علیه مواضع نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی در خاک سوریه انجام دهد.

به نوشته رسانه‌های اسرائیلی، در طول سفر کوهن به اوکراین، اختلاف نظر میان دو کشور مشاهده می‌شد؛ از جمله این که کوهن از محکوم کردن مستقیم روسیه با ذکر نام امتناع کرد.

با این حال، تایمز اسرائیل نوشت که کوهن پس از دیدار با دیمیتری کولبا همتای اوکراینی خود، گفت اسرائیل به اوکراین تا سقف ۲۰۰ میلیون دلار برای بهداشت و درمان، و زیرساخت‌های غیرنظامی وام می‌پردازد.

وزیر خارجه اسرائیل همچنین اعلام کرد کشور «در توسعه و تولید سامانه هوشمند هشدار زودهنگام به اوکراین یاری کند.»

سامانه هشدار حمله هوایی مشابه فناوری خواهد بود که اسرائیل برای هشدار به مردم عادی از حمله راکتی استفاده می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

طرح ایران
خبرها
۱۰۰ سال با گلستان

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید