پیشنهاد رییس کمیسیون اروپا درباره تحریم فعالان اقتصادی وابسته به سپاه پاسداران

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۶

اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا، اعلام کرد اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را پیشنهاد خواهد کرد که برای اولین بار نهادهای اقتصادی ایرانی درگیر در تهاجم روسیه علیه اوکراین، از جمله آنهایی را که با سپاه پاسداران مرتبط هستند، شامل می‌شود.

فون در لاین روز چهارشنبه ۲۶ بهمن در بروکسل، از دهمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا در ارتباط با جنگ اوکراین خبر داد و گفت که این بسته شامل محدودیت‌های تجاری به ارزش ۱۱ میلیارد یوروست.

او تاکید کرد که بسته جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه، جمهوری اسلامی را به دلیل کمک تسلیحاتی به روسیه برای جنگ در اوکراین هدف قرار می‌دهد.

رییس کمیسیون اروپا گفت: «همچنین صدها پهپاد در ایران تولید شده است که از سوی روسیه در جنگ علیه اوکراین استفاده می‌شود. این پهپادهای ایرانی غیرنظامیان اوکراینی را می‌کشند... بنابراین برای اولین بار ما همچنین پیشنهاد می‌کنیم که تحریم‌هایی را برای هدف قرار دادن نهادهای اقتصادی ایران از جمله کسانی که با سپاه پاسداران در ارتباط هستند، پیشنهاد می‌کنیم.»

او ادامه داد: «ما توانایی روسیه برای حفظ ماشین جنگی خود را تضعیف می‌کنیم. ما ۹ بسته تحریم را تصویب کرده‌ایم و اقتصاد روسیه در حال کوچک‌تر شدن است.»

رییس کمیسیون اروپا پیش از مذاکرات نمایندگان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا درباره تحریم‌های جدید علیه روسیه، افزود: «ما باید فشار [علیه مسکو] را ادامه دهیم.»

فون در لاین با تشریح بسته تحریمی دهم اتحادیه اروپا علیه روسیه گفت: «ما در مورد ۱۱ میلیارد یورو صحبت می‌کنیم. ما محدودیت‌هایی را برای برخی از قطعات الکترونیکی و دو قابلیتی مورد استفاده در سیستم‌های تسلیحاتی روسیه مانند پهپادها و موشک‌ها و هلیکوپترها پیشنهاد می‌کنیم.»

خبرگزاری رویترز نوشت که انتظار می‌رود که تحریم‌های جدید به مناسبت اولین سالگرد آغاز تهاجم روسیه به اوکراین اعلام شود، اما پیشنهادهای خاص باید مورد حمایت همه کشورهای عضو این اتحادیه باشد.

روسیه در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ تهاجم خود به اوکراین را آغاز کرد و جنگ در این کشور همچنان ادامه دارد.

کمی پس از آغاز جنگ اوکراین، گزارش‌هایی درباره کمک تسلیحاتی جمهوری اسلامی به روسیه منتشر شد و سپس مقام‌های آمریکایی تاکید کردند که جمهوری اسلامی قصد دارد پهپادهایی را به روسیه ارسال کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی در ابتدا این گزارش‌ها را تکذیب می‌کردند، اما در نهایت به ارسال این پهپادها اعتراف کردند اما گفتند که تعدادشان معدود بود و مربوط به پیش از آغاز جنگ اوکراین است.

تحریم جمهوری اسلامی در قالب تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه در حالی است که این اتحادیه تاکنون چندین بار به صورت جداگانه جمهوری اسلامی را به دلیل سرکوب اعتراضات سراسری ایران تحریم کرده است.

روز سه‌شنبه وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که به زودی بسته پنجم تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی اعلام خواهد شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
میراث ناملموس
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید