مسمومیت سریالی دختران دانش‌آموز؛ وزیر آموزش و پرورش: شایعه است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۶

در حالی که مسمومیت‌های سریالی دختران دانش‌آموز به مدارس تهران کشیده شده، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش با «شایعه» دانستن گزارش‌ها در این باره، این ادعا را مطرح کرد که دانش‌آموزان منتقل شده به بیمارستان دارای «بیماری‌های زمینه‌ای» بودند.

نوری روز چهارشنبه ۲۶ بهمن پس از جلسه هیات دولت ابراهیم رئیسی در واکنش به انتشار گزارش‌ها و تصاویر متعدد از مسمومیت دانش‌آموزان دختر در شهر قم، صحت این گزارش‌ها را انکار کرد و آنها را «شایعه» خواند.

او به خبرنگاران گفت: «تا الان هیچ آلودگی میکروبی کشف نشده و هیج عارضه ماندگاری در دانش آموزان مسموم یا کسانی که احساس مسمومیت داشتند وجود ندارد.»

در حالی که بر اساس گزارش‌های رسانه‌های داخل ایران بسیاری از دانش‌آموزان مسموم‌شده به بیمارستان منتقل شدند، وزیر آموزش و پرورش این ادعا را مطرح کرد که این دانش‌آموزان «شاید دچار اختلالاتی ناشی از این شایعات شده باشند».

این اظهارات وزیر آموزش و پرورش در حالی است که یکی از دانش‌آموزان دختر مدرسه شاهد رضویه قم در سخنانی در فرمانداری این شهر با اشاره به مسمومیت سریالی مدارس دخترانه می‌گوید: «می‌گویید استرسه، اگر استرسه چرا پس معلما و مربی‌ها درگیر شدند؟ چرا پرسنل آتش‌نشانی که آمدند مسموم و درگیر شدند؟»


ادعای وزیر آموزش و پرورش: دانش‌آموزان بیماری زمینه‌ای دارند

نوری با تاکید بر این که تعطیل شدن مدارس در دوران کرونا هم به دلیل «افراط در شایعات» بود، اضافه کرد: «دلیلی برای تعطیل شدن مدارس وجود ندارد.»

وزیر آموزش و پرورش همچنین این ادعا را مطرح کرد که دانش‌آموزان منتقل شده به بیمارستان دارای «بیماری زمینه‌ای» بوده‌اند. این در حالی است که هیچ کدام از والدین دانش‌آموزان از بیماری زمینه‌ای فرزند خود خبر نداده‌اند.

همچنین مقام‌های دانشگاه علوم پزشکی قم تایید کرده‌اند که نیروهای امداد مجبور شده‌اند ده‌ها دانش‌آموز را به مراکز درمانی انتقال دهند.

اما نوری گفت: «تعداد زیادی از دانش‌آموزان به بیمارستان رفتند و از این میان تعدادی هم بیماری زمینه‌ای دارند که پزشکان برای اینکه به این موارد رسیدگی کنند برخی را نگه می‌دارند اما باز این شایعه شکل می‌گیرد.»

انکار مسمومیت دختران دانش‌آموز از سوی وزیر آموزش و پرورش در حالی است که به گفته یکی از والدین دانش‌آموزان فرماندار قم نیز «اصلا اصل قضیه را قبول ندارد».

روز سه‌شنبه ۲۵ بهمن، گزارش‌ها و تصاویری از مسموم شدن دانش‌آموزان دختر در یک مدرسه دخترانه منطقه منیریه تهران منتشر شد. این در حالی است که از دو ماه پیش، گزارش‌ها در این زمینه مربوط به مدارس قم بود.

ویدیوها و گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که روز سه‌شنبه ۲۵ بهمن خانواده‌های زیادی از دانش‌آموزان مسموم شده در قم مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند و ضمن درخواست برای تامین امنیت مدارس، شعارهایی علیه مقام‌های حکومتی سر دادند.

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال، تجمع‌کنندگان شعارهایی چون «مرگ بر فرماندار»، «‌امنیت مدارس تامین باید گردد»، «مدرسه‌های ناامن نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم» و «‌بی‌شرف بی‌شرف» سر دادند.

روز دوشنبه، رسانه‌های ایران تصویر نامه رییس دانشگاه علوم پزشکی قم را منتشر کردند که از معلمان خواسته، در صورت مسموم شدن دانش‌آموزان، «با کیسه فریزر هوای ناحیه مسموم شده و دم و بازدم دانش آموزان را جهت نمونه‌برداری ذخیره کنند».

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید