دولت آلمان بار دیگر درباره افزایش جاسوسی جمهوری اسلامی از مخالفان حکومت هشدار داد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۲

یک ماه پس از هشدار رییس سازمان امنیت داخلی آلمان درباره افزایش فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی، روزنامه «ولت آم زونتاگ» گزارش داد برلین به افزایش جاسوسی ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی از ایرانیان تبعیدی مقیم آلمان از زمان آغاز اعتراضات پس از کشته شدن مهسا امینی اذعان کرده است.

دولت در پاسخ به درخواست اطلاعات از سوی حزب چپ (‌لینکه) گفته است: «گروه‌ها و افراد مخالف جمهوری اسلامی از سوی حاکمان ایران تهدیدی برای ادامه حیات رژیم محسوب می‌شوند.»

در این گزارش اعلام شده که نهادهای امنیتی آلمان هویت ۱۶۰ فرد مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را شناسایی کرده‌اند اما مشخص نیست چه تعداد از آنان در آلمان به‌ سر می‌برند.

ماه گذشته نیز توماس هالدن وانگ، رییس نهاد حفاظت از قانون اساسی آلمان (رییس سازمان امنیت داخلی)، درباره افزایش فعالیت‌های جاسوسی ایران، چین و روسیه هشدار داده بود.

هالدن وانگ تاکید کرده بود جمهوری اسلامی با جمع‌آوری اطلاعات مخالفان حکومت به دنبال بازداشت آنان در صورت سفر احتمالی به ایران یا وارد کردن فشار به خانواده و نزدیکان آنان است.

رییس سازمان امنیت داخلی آلمان گفته بود ماموران جمهوری اسلامی در جریان تظاهرات ۸۰ هزار نفری معترضان در برلین، از آنان فیلم و عکس گرفته‌اند.

روزنامه «ولت آم زونتاگ» همچنین به نقل از دولت نوشت که «فعالیت‌های جاسوسی گسترده» سپاه پاسداران به ویژه علیه اهداف طرفدار اسرائیل و یهودیان در آلمان است.

تحقیقات در آلمان درباره ۱۰ متهم حمله به مراکز یهودیان و ارتباط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با این حملات نیز ادامه دارد.

روز ۲۷ آبان یک ایرانی-آلمانی ۳۵ ساله در دورتموند در ارتباط با تلاش برای آتش زدن یک کنیسه بازداشت شد. پس از آن رسانه‌ها از رامین یکتاپرست، یکی از اعضای کلوب موتورسیکلت‌سواری «فرشته‌های جهنم»، به عنوان یکی از متهمان این پرونده نام بردند که سال گذشته به دلیل تحت تعقیب بودن در یک پرونده قتل، به ایران گریخته است.

رسانه‌های آلمان و اسرائیل همچنین از جاسوسی جمهوری اسلامی از یان یوزف شوستر، رییس شورای مرکزی یهودیان آلمان خبر دادند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها یک مامور سابق عراقی‌الاصل اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان (سازمان امنیت داخلی آلمان) اطلاعاتی را درباره او جمع‌آوری و به ایران ارسال کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها