نمایش موشک قاره‌پیمای کره شمالی با سوخت جامد با «برد تا آمریکا»

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰

کره شمالی در رژه هفتاد‌و‌پنجمین سالگرد تاسیس این کشور موشک‌های بالستیک قاره‌پیما (ICBM) با سوخت جامد را به نمایش گذشت که به گفته تحلیل‌گران می‌تواند تا آمریکا برد داشته باشد.

در این مراسم همچنین ۱۲ موشک «هواسونگ-۱۷» نمایش داده شده که به گفته آنکیت پاندا، تحلیل‌گر بنیاد کارنگی، می‌توانند برای غلبه بر دفاع موشکی کنونی ایالات متحده کافی باشند.

طبق تصاویر ماهواره‌ای شرکت مکسار، کره شمالی در یک رژه نظامی در پیونگ‌یانگ، آخرین تولیدات نظامی خود را به نمایش گذاشته که به گفته تحلیل‌گران نظامی، احتمالا موشک بالستیک قاره‌پیمای جدید این کشور نیز که با سوخت جامد کار می‌کند، در این رویداد رونمایی شده است.

آنکیت پاندا گفت که موشک جدید می‌تواند یک (ICBM) باشد که در رژه سال ۲۰۱۷ میلادی نمایش داده شد اما هنوز آزمایش نشده است.

اعلام شده که موشک جدید با سوخت جامد است اما پیش از این شلیک آزمایشی موشک‌های دوربرد با سوخت جامد از سوی کره شمالی موفقیت‌آمیز نبوده است.

در مراسم نمایش این موشک اما علاوه بر همسر کیم جونگ اون، حاکم کره شمالی، دختر کوچک او نیز حضور داشت که پس از انتشار تصاویرش از او به عنوان جانشین رهبر کره نام برده شده است.

کره شمالی در فروردین ماه برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ به این سو، اقدام به آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما کرد.

به گفته مقام‌های ژاپنی، موشک کره شمالی به مدت ۷۱ دقیقه پرواز کرد و با برد هزار و ۱۰۰ کیلومتر، در ساعت ۱۵:۴۴ دقیقه به وقت محلی در حدود ۱۷۰ کیلومتری غرب استان آئوموری در شمال ژاپن فرود آمد.

پارلمان کره شمالی به تازگی قانونی را به تصویب رساند که مشخص می‌کند پیونگ‌‌یانگ در چه مواقعی می‌تواند برای حفاظت از دارایی‌های استراتژیک خود از سلاح هسته‌ای استفاده کند.

پربیننده‌ترین‌ها

مستند کوتاه - دلکش
تیرگان، شب همبستگی برای ایران
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید