نشست مشترک چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی «درباره آینده دموکراسی در ایران»

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

شماری از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران با انتشار متنی مشترک در حساب توییتری خود اعلام کردند که در یک نشست مشترک خبری شرکت خواهند کرد.

این چهره‌ها خواستار شرکت مردم در گرد‌همایی روز جمعه در دانشگاه جرج‌تاون شدند تا «درباره آینده دموکراسی در ایران و انقلاب زن زندگی آزادی» سخن بگویند.

شاهزاده رضا پهلوی، مسیح علینژاد، حامد اسماعیلیون، شیرین عبادی، عبدالله مهتدی، علی کریمی، نازنین بنیادی و گلشیفته فراهانی از چهره‌هایی هستند که این متن مشترک را منتشر کردند و از سخنرانان این رویداد خواهند بود.

این نشست قرار است روز جمعه در دانشگاه جرج‌تاون در واشینگتن دی‌سی برگزار شود و حضور در آن تنها برای روزنامه‌نگاران و با دعوت برگزارکنندگان میسر است.

پخش زنده این کنفرانس خبری را می‌توانید روز جمعه ساعت ۲۱:۳۰به وقت تهران از ایران‌اینترنشنال ببینید.

از سوی دیگر، حامد اسماعیلیون با انتشار پستی در صفحه توییترش از حضور خود در راهپیمایی روز شنبه ایرانیان در واشینگتن دی‌سی به همراه مسیح علی‌نژاد و نازنین بنیادی خبر داد. او نوشت: «روزی دیگر برای همبستگی، با هر باور و عقیده‌ای، برای نه گفتن به جمهوری اسلامی. انقلاب زن، زندگی و آزادی زنده است و به مقصود می‌رسد.»

در همین حال، جمعی از خانواده‌هایی که عزیزانشان به دست جمهوری اسلامی کشته شده‌اند، از جمله خانواده‌های امید مویدی، نیکا شاکرمی، نوید افکاری، آمنه شهبازی‌فرد، علی روزبهانی و مینو مجیدی از مقامات کشورهای مختلف خواستند مراسم حکومتی سالگرد انقلاب ۵۷ را که قرار است ۲۰ بهمن در تهران برگزار شود، تحریم کنند.

خبر نشست مشترک چهره‌های شاخص اپوزیسیون در حالی منتشر می‌شود که نتایج نظر‌سنجی تازه انجام شده به وسیله «موسسه گمان» از ایرانیان نشان می‌دهد ۸۱ درصد مردم داخل کشور می‌گویند خواهان پایان دادن به حکومت جمهوری اسلامی هستند.

بر اساس نظرسنجی موسسه گمان، ۸۵ درصد پاسخ‌دهندگان داخل کشور که حامی اعتراضات هستند، با تشکیل ائتلاف اپوزیسیون موافق هستند.

در نظرسنجی گمان در ارتباط با ترکیب اعضای ائتلاف اپوزیسیون، پاسخ‌‌دهندگان به ۲۰ فعال مدنی و سیاسی بیشترین رای را دادند که رضا پهلوی، علی دایی، علی کریمی، حامد اسماعیلیون، حسین رونقی، نازنین بنیادی، فاطمه سپهری، مسیح علی‌نژاد و نسرین ستوده در صدر گزینه‌ها هستند.

توماج صالحی، نرگس محمدی، عبدالحمید اسماعیل‌زهی (مولوی عبدالحمید)، گلشیفته فراهانی، نماینده احزاب کرد، شیرین عبادی، محمد نوری‌زاد، کاوه مدنی، داریوش اقبالی، مجید توکلی و اسماعیل بخشی، دیگر گزینه‌هایی هستند که برای حضور در ائتلاف اپوزیسیون بیشترین موافق را داشتند.

موسسه گمان همچنین خاطرنشان کرد در پی اعتراضات اخیر، درصد حامیان براندازی جمهوری اسلامی نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

سپاه صلح
چند چند
میراث ناملموس

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید