خیزش انقلابی مردم روز پنجشنبه نیز با شعاردهی، شعارنویسی، تخریب نمادهای حکومتی و سایر شیوه‌های اعتراضی ادامه داشت و معترضان در شهرهای مختلف بر عزم خود بر سرنگونی جمهوری اسلامی تاکید کردند.

ویدیوهای ارسال‌شده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد پنجشنبه ۱۳ بهمن، شعارهای شبانه مردم معترض از شهرهای شیراز، اراک و سنندج علیه جمهوری اسلامی طنین‌انداز بود.

ویدیوی ارسالی دیگر نشان می‌دهد معترضان در شهرک اکباتان تهران شعار «مرگ بر خامنه‌ای قاتل» سردادند.

یکی از مخاطبان ایران‌اینترنشنال، ویدیویی را فرستاده و از هماهنگی یکی از بلوک‌های اکباتان در خاموش کردن چراغ‌ها برای شناسایی نشدن شعاردهنده‌ها گفته است. او در این ویدیو می‌گوید: «وقتی حرف از هماهنگی می‌زنیم منظورمون دقیقا همچین چیزی هست.»

از کرمان نیز، معترضان ویدیویی را شامگاه پنجشنبه ۱۳ بهمن به ایران‌اینترنشنال فرستاده‌اند که نشان می‌دهد علاوه بر نوشتن «خامنه‌ای ضحاک دهه فجر را به دهه زجر تبدیل می‌کنیم» بر دیواری، شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «زن زندگی آزادی» را نیز بر معابر نوشته بودند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از آتش زدن یک بیلبورد حکومتی در دومین روز از مراسم حکومتی سالگرد انقلاب ۵۷ در مشهد است.

ویدیوی ارسالی دیگر نیز نشان می‌دهد در فریدون‌کنار بنری با عکس خمینی و خامنه‌ای و با موضوع پیروزی انقلاب اسلامی، به آتش کشیده شده است.

ادای احترام به کشته‌شدگان خیزش انقلابی نیز ادامه داشت. ویدیویی که به ایران‌اینترنشنال رسیده حاکی است روز پنجشنبه ۱۳بهمن جمعی از شهروندان با حضور بر سر مزار غزاله چلابی، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی در شهر آمل، ترانه «برای» را همخوانی کردند.

همچنین ویدیوهای منتشرشده نشان می‌دهد مادر و خواهر میلاد سعیدیان‌جو، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی در ایذه، برای ابراز دلتنگی و غمگساری بر سر مزار او حاضر شدند.

سایر تجمع‌های اعتراضی نیز ادامه داشت. کشاورزان شرق استان اصفهان روز پنجشنبه ۱۳ بهمن‌ماه برای مطالبه حقابه زمین‌های خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در همین حال، تعداد زیادی از شهروندان پیامکی را از سامانه پیامکی سازمان تامین اجتماعی دریافت کرده‌اند که به نظر می‌رسد این سامانه هک شده است. در این پیامک آمده «‌من یکی از کارمند‌های تامین اجتماعی هستم، سازمان قصد داره از ابتدای سال آینده یارانه‌ها را تقلیل بده. این تقلیل یارانه به دلیل افزایش بودجه سپاه، امر به‌معروف و صدا و سیما در بودجه ۱۴۰۲ هست. نباید سکوت اختیار کنیم.»

سازمان تامین اجتماعی در واکنش اعلام کرده موضوع مطرح شده در پیامک «‌از اساس جعلی و دروغ‌پردازی» است.

در همین حال، انتشار تصاویر محاصره اشکان مروتی، بوکسور ۲۶ ساله اهل سنندج توسط نیروهای امنیتی مسلح با واکنش‌های گسترده‌ای همراه شده است. نیروهای سرکوبگر به دلیل مقاومت اشکان به او ۲۰۰ گلوله ساچمه‌ای و دو گلوله جنگی شلیک کرده و سپس او را با باتون ضرب و شتم کردند.

اشکان پس از دستگیری بارها در بیمارستان تحت درمان قرار گرفت و روز دوم آذر با وثیقه‌ای سنگین برای ادامه روند درمان و جراحی پا آزاد شد. اشکان مروتی در حال حاضر از کشور خارج شده و در مکانی امن به سر می‌برد.

کارزار منزوی سازی جمهوری اسلامی نیز ادامه دارد. در ادامه اقدامات کارگردان‌های کشورهای مختلف در خارج کردن فیلم‌های خود از جشنواره جکومتی فجر، سازندگان فیلم سینمایی «شورشی» محصول بلژیک و لوکزامبورگ در بیانیه‌ای اعلام کردند از حضور فیلمشان در جشنواره فجر خبر نداشته‌اند و در حال خارج کردن آن از این رویداد هستند.

در فرانسه نیز، روزنامه فرانسوی لیبراسیون از تصمیم شهرداری «نوفل‌لوشاتو» در حومه پاریس، برای حذف نام روح‌الله خمینی از این منطقه خبر داد. طبق این گزارش، این تصمیم درباره بنای یادبودی است که از سال ۲۰۱۷ در حیاط اقامتگاه سابق خمینی در این شهرک به همراه تصویر او قرار گرفته است.

در همین حال، پایگاه خبری حال‌وش گزارش داده که در پی تشدید فضای امنیتی در زاهدان، روز پنجشنبه هلیکوپتر نظامی بر فراز مسجد مکی و شهر در حال پرواز است.

از سوی دیگر، سعید مدنی جامعه‌شناس زندانی در تحلیلی مفصل با عنوان «‌صد سال و صد روز درباره خیزش مهسا» که وبسایت زیتون آن را منتشر کرده، نوشته است: «به سختی می‌توان آینده‌ای را برای ایران تصور کرد که متاثر از اعتراضات اخیر نباشد.»

او افزود: «قطعا و یقینا سونامی حاصل از «خیزش مهسا» حافظان وضع موجود و محافظه‌کاران در نظام حکمرانی را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.»

با این حال، مقامات جمهوری اسلامی همچنان بر انکار خیزش انقلابی مردم و نسبت دادن اعتراضات به دشمن خارجی تاکید دارند.

ابراهیم ‌‌رئیسی خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی را «جنگ ترکیبی تمام‌عیار» علیه نظام خواند و گفت: «دشمن به بهانه مساله حجاب تهاجم عظیمی علیه فرهنگ و باورهای مردم تدارک دیده بود.»

عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش، نیز گفت: رهبر جمهوری اسلامی و حفظ تمامیت ارضی ایران خط قرمزماست و در این مسئله هرگز کوتاه نیامده و نخواهیم آمد؛ نیروهای ارتش تا پای جان روی این دو موضوع تاکید خواهند داشت.

حسین طائب، مشاور عالی فرمانده‌کل سپاه پاسداران، نیز گفت: ایران حقیقی الگوی جدید دموکراسی در جهان شده و در حال قدرت گرفتن است.

این در حالی است که واحد اطلاعات نشریه اکونومیست شاخص مردم‌سالاری در سال ۲۰۲۲ میلادی را منتشر کرده که بر اساس آن ایران از میان ۱۶۷ کشور در رتبه ۱۵۴ قرار گرفته است.

محمدعلی جعفری، فرمانده قرارگاه «بقیه‌الله‌» سپاه پاسداران، نیز گفت: «مردم باید به اصلاح سبک زندگی تشویق و به سوی سبک زندگی ایرانی-اسلامی سوق داده شوند.»

در ادامه سیاست‌های زن‌ستیزانه جمهوری اسلامی، سیما پروانه‌گهر، خبرنگار، در توییتی از ممنوعیت گریم برای گویندگان زن خبر در صدا و سیمای جمهوری اسلامی خبر داد و نوشت معاون سیاسی صدا و سیما از دو ماه قبل، گریمورهای بخش‌های خبری را مرخص و اعلام کرده گویندگان زن خبر باید بدون هیچ آرایشی جلوی دوربین بروند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
مستند کوتاه - پابلو نرودا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید