تنش میان کشورهای غربی و آنکارا؛ ترکیه سفیران ۹ کشور غربی را احضار کرد

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴

سفیران ۹ کشور غربی در آنکارا از سوی وزارت امور خارجه ترکیه احضار شدند. همچنین مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، تعطیلی موقت نمایندگی سیاسی برخی کشورها در این کشور را «یک اقدام عمدی» توصیف کرد.

پس از آن که تعدادی از کشورهای غربی کنسولگری‌های خود را در استانبول تعطیل کردند، وزارت امور خارجه ترکیه سفیران ۹ کشور را احضار کرد.

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفت که این ۹ کشور عبارتند از آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، هلند، سوئیس، بلژیک، ایتالیا و سوئد.

دست‌کم شش کشور از جمله فرانسه، بریتانیا، آلمان و هلند در روزهای اخیر اعلام کرده بودند نمایندگی‌های کنسولی خود را به طور موقت به روی مراجعه‌کنندگان عادی در استانبول می‌بندند.

همچنین چندین کشور غربی روز جمعه از اتباع خود در ترکیه خواستند تا در مقابل خطر حملات، در تلافی سوزاندن قرآن‌ در چندین کشور اروپای شمالی، «هوشیاری» از خود نشان دهند.

به ویژه آمریکا و فرانسه به اتباع خود در ترکیه توصیه کردند از حضور در برخی مناطق گردشگری در مرکز استانبول مانند میدان تقسیم و اطراف کلیساها و کنیسه‌ها اجتناب کنند.

اما سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، روز پنج‌شنبه این کشورها را به راه انداختن «جنگ روانی» علیه ترکیه متهم کرد و گفت که این تصمیم‌ها احتمالا به ابر صنعت گردشگری ترکیه آسیب می‌زند.

اما سخنگوی حزب حاکم ترکیه هم هشدارهای غرب را «غیرمسوولانه» خواند.

در روزهای گذشته چندین تظاهرات در در استکهلم، لاهه و کپنهاگ برگزار شد که در آن‌ها نسخه‌هایی از قرآن، کتاب مقدس مسلمانان، سوزانده شد.

افراط‌گرایانی که مراسم قرآن‌سوزی را در پایتخت‌های سوئد و دانمارک انجام دادند، مدعی‌اند به وتوی ترکیه در مورد ورود سوئد به ناتو اعتراض کرده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
مستند کوتاه - دلکش

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید