یک مقام سابق افغانستان سند پرداخت پول از سوی قطر به مقامات دولت غنی را تکذیب کرد

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول شورای عالی مصالحه ملی پیشین، در گفت‌وگوی ویژه با افغانستان اینترنشنال درباره اتهام دریافت پول از قطر به نمایندگی از مارشال دوستم را تکذیب کرد و امضای خود را در این سند، جعلی خواند.

او هدف از انتشار این سند را بد‌نام کردن مخالفان طالبان خواند و گفت که دریافت پول از سوی مارشال دوستم و عطا محمد نور را رد می‌کند اما درباره اشرف غنی باید خود او پاسخ دهد.

شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا در یک گزارش تحقیقی افشا کرده که قطر به اشرف غنی احمد زی، رییس‌جمهوری افغانستان پیش از روی کار آمدن طالبان، بیش از ۱۱۰ میلیون دلار پول پرداخت کرده تا در برابر طالبان مقاومت نکند.

این شبکه، سند دریافت این پول از نماینده قطر از سوی اجمل احمدی، نماینده خاص اشرف غنی و رییس وقت بانک مرکزی افغانستان را منتشر کرده است.

در بخش دیگری از این گزارش، سند دیگری نمایش داده می‌شود که بر اساس آن مبلغ ۵۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار به مارشال عبدالرشید دوستم داده شده است.

این نامه به امضای عنایت‌الله بابر فرهمند، به عنوان معاون نخست شورای مصالحه ملی رسیده است.

یکی از سندهایی که تلویزیون ملی ایتالیا منتشر کرده، سند دریافت پول به ارزش ۱۱۰ میلیون و ۴۷۸ هزار دلار از مطلق ماجد القحطانی،‌ نماینده قطر است که اجمل احمدی، نماینده اشرف غنی، در تاریخ هفتم ژوییه ۲۰۲۱ آن را امضا کرده است.

آرشیو وزارت امور خارجه قطر نشان می‌دهد که القحطانی در آن تاریخ در کابل بوده و با اشرف غنی هم در ارگ ریاست جمهوری دیدار داشته است.

در نامه توضیح داده نشده که این پول به چه علت به اشرف غنی پرداخت شده است اما پنج هفته بعد اشرف غنی از کابل فرار کرد و طالبان وارد پایتخت شدند.

فلیپو روسی، خبرنگار مشهور ایتالیایی که این گزارش تحقیقی را انجام داده، می‌گوید که این گزارش را بر اساس صحبت با منابع و مرور اسناد تهیه کرده است.

او گفت که از کابل به نیروهای امنیتی افغان دستور داده می‌شد که مقاومت نکرده و عقب‌نشینی کنند.

در نامه دیگری که تاریخ آن ۱۶ ژوییه ۲۰۲۱ است، دولت قطر مبلغ ۶۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار به عطا محمد نور، رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان هدیه داده است.

امضای پای این سند به نام فرهاد عظیمی، والی وقت بلخ و نماینده خاص عطا محمد نور است.

عطا محمد نور و عبدالرشید دوستم به شمال افغانستان رفته بودند تا مشترکا یک عملیات نظامی را برای بیرون راندن طالبان انجام دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها