جمهوری اسلامی رسما اسرائیل را مسئول حمله پهپادی اخیر به تاسیسات نظامی اصفهان دانست

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳

سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد اعلام کرد که حکومت ایران اسرائیل را مسئول حمله پهپادی اخیر به یک کارخانه نظامی در نزدیکی شهر اصفهان می‌داند و حق «پاسخ قاطع» به آن را برای خود محفوظ می‌داند.

ایروانی در نامه‌ای به دبیرکل و رییس‌ دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد که متن آن روز پنجشنبه سیزدهم بهمن در رسانه‌های ایران منتشر شد، نوشت: «تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که اسرائيل مسئول حمله به مجموعه کارگاهی وزارت دفاع در شهر اصفهان است.»

او این حمله را «نقض قوانین بین‌المللی» دانست و افزود جمهوری اسلامی «حق مشروع و ذاتی خود را بر اساس حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد برای دفاع از امنیت ملی خود و پاسخ قاطع به هرگونه تهدید یا اقدام نادرست» از سوی اسرائیل «در هر کجا و هر زمان که لازم بداند محفوظ می‌دارد».

این مقام جمهوری اسلامی برای این ادعای خود دلیل و سندی را مطرح نکرده و صرفا به چند اظهارنظر اشاره کرده است.

اظهارات اخیر رئیس‌جمهور اسرائیل علیه جمهوری اسلامی در مقر ناتو در بروکسل و همچنین اظهاراتی از رییس ستاد ارتش اسرائیل، از جمله مواردی است که ایروانی به آنها اشاره کرده است.

او همچنین به گفت‌وگوی اخیر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل با سی‌ان‌ان اشاره کرد و مدعی شد که نتانیاهو به «اقدامات خرابکارانه و تروریستی در ایران» «اعتراف» کرده است.

این در حالی است که نتانیاهو در آن گفت‌وگو از پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل عامل حمله شامگاه شنبه هشتم بهمن به یک تاسیسات نظامی در اصفهان بوده، خودداری کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل به طور کلی گفت هر زمانی که حمله‌‌ای در خاورمیانه انجام می‌شود، این حمله به اسرائیل نسبت داده می‌شود که «گاهی اسرائیل واقعا مسئول حمله بوده و گاهی نه.»

در پی وقوع انفجار در یکی از مراکز مهمات‌سازی در أصفهان در شامگاه شنبه هشتم بهمن، وزارت دفاع جمهوری اسلامی این ادعا را مطرح کرد که این مرکز هدف «حمله ناموفق» ریزپرنده‌ها قرار گرفته است.

وزارت دفاع در بیانیه‌ای انفجار این مرکز مهمات‌سازی در اصفهان را «حمله ناموفق» خواند و اعلام کرد: «این حمله با استفاده از ریزپرنده‌ها صورت گرفته که یکی از آنها مورد اصابت پدافند هوایی و دو فروند دیگر در تله‌های پدافندی گرفتار و منفجر شدند.»

پیشتر روزنامه وال‌استریت ژورنال در خبری اختصاصی به نقل از مقام‌های آمریکایی و افراد آگاه به عملیات، اسرائیل را مسئول حمله پهپادی به یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان معرفی کرد.

اما مقام‌های اسرائیلی هرگز به طور رسمی مسئولیت این حمله را تاکنون برعهده نگرفته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
حرف آخر
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.