کره‌شمالی، آمریکا را به استفاده از «قابل استفاده‌ترین نیروی هسته‌ای» تهدید کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳

وزارت خارجه کره شمالی اعلام کرد که رزمایش‌های آمریکا و متحدانش وضعیت منطقه را به «خط قرمز شدید» رسانده و تهدیدی برای تبدیل شبه جزیره به «زرادخانه جنگی بزرگ و منطقه جنگی حساس‌تر» است.

وزارت خارجه کره شمالی روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای که از سوی خبرگزاری دولتی این کشور منتشر شد، نوشت پیونگ‌یانگ تا زمانی که واشنگتن «سیاست‌های خصمانه» را دنبال می کند، علاقه‌ای به گفت‌وگو با آمریکا ندارد.

در این بیانیه سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی که نام او ذکر نشده، آمده است: «وضعیت نظامی و سیاسی در شبه جزیره کره و منطقه به دلیل مانورهای تقابلی نظامی و اقدامات خصمانه آمریکا و نیروهای دست نشانده آن به یک خط قرمز شدید رسیده است.»

در واکنش به این بیانیه، کاخ سفید ادعای کره شمالی را رد و بر تمایل خود برای دیدار با دیپلمات‌های کره شمالی «در زمان و مکان مناسب برای آنها» تاکید کرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که هیچ قصد خصمانه‌ای علیه کره شمالی نداریم و به دنبال دیپلماسی جدی و پایدار برای رسیدگی به طیف وسیعی از موضوعات مورد علاقه هر دو کشور و منطقه هستیم».

همچنین کره شمالی در بیانیه خود به سفر اخیر لوید آستین وزیر دفاع آمریکا به سئول اشاره کرده است.

آستین و همتای کره‌جنوبی‌اش روز سه‌شنبه متعهد شدند که رزمایش‌های نظامی مشترک را گسترش دهند و «دارایی‌های استراتژیک» بیشتری مانند ناوهای هواپیمابر و بمب‌افکن‌های دوربرد را برای مقابله با توسعه تسلیحاتی کره شمالی و جلوگیری از جنگ مستقر کنند.

اما در بیانیه کره شمالی آمده است: «این بیان واضحی از سناریوی خطرناک ایالات متحده است که منجر به تبدیل شبه جزیره کره به یک زرادخانه جنگی بزرگ و یک منطقه جنگی حساس‌تر می‌شود».

این بیانیه می افزاید که کره شمالی به هرگونه اقدام نظامی از سوی ایالات متحده پاسخ خواهد داد و در صورت لزوم، راهبردهای متقابل قوی، از جمله «قابل استفاده‌ترین نیروی هسته‌ای» را در نظر دارد.

این در حالی که وزیر دفاع آمریکا درباره تنش‌ها در شبه‌جزیره کره گفته است که هدف ایالات متحده ارتقای امنیت و ثبات بیشتر و دفاع از کره جنوبی است.

همچنین در بیانیه کاخ سفید آمده است: «ما این تصور را رد می‌کنیم که رزمایش‌های مشترک ما با شرکای خود در منطقه به عنوان نوعی اقدام تحریک‌آمیز عمل می‌کند.»

به گزارش رویترز، اکنون بیش از ۲۸۵۰۰ سرباز آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

کره شمالی سال گذشته میلادی آزمایش‌های بی‌سابقه موشکی انجام داد که بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل ممنوع شده است.

همچنین انتظار می‌رود که کره شمالی برای یک آزمایش هسته‌ای دیگر که اولین آزمایش هسته‌ای از سال ۲۰۱۷ خواهد بود، آماده می‌شود.

پربیننده‌ترین‌ها

سپاه صلح
خبر
میراث ناملموس

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید