باکو، تهران را به کارشکنی متهم کرد؛ بازداشت ۳۹ نفر به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

آذربایجان ضمن متهم کردن جمهوری اسلامی به جلوگیری از مطرح شدن حمله «تروریستی» به سفارت این کشور در سطح بین‌المللی، گفت از همه چارچوب‌های حقوقی برای محکومیت این حمله استفاده خواهد کرد. هم‌زمان، تعداد افراد بازداشتی در این کشور به اتهام «جاسوسی» برای ایران به ۳۹ نفر افزایش یافت.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه ۱۲ بهمن اعلام کرد از همه بسترهای حقوقی بین‌المللی برای محکومیت گسترده «حمله تروریستی» به سفارت خود در تهران و مجازات عاملان آن استفاده خواهد کرد.

این وزارت‌خانه همچنین مدعی شد که ایران تلاش می‌کوشد تا از مطرح شدن گسترده این «حمله تروریستی» در سطح بین‌المللی جلوگیری کند.

به گفته دولت باکو، جمهوری اسلامی این کار را از طریق سازمان‌هایی که هر دو کشور عضو آن هستند و تصمیمات آن بر اساس اجماع گرفته می‌شود، انجام می‌دهد.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی به پیش‌نویس بیانیه‌های ارسالی جمهوری آذربایجان به جنبش غیرمتعهد‌ها و کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا، برای محکوم کردن این حمله از سوی این نهادها اعتراض کرده است.

جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن از اتباع خود خواست که به ایران سفر نکنند.

در همین روز، وزارت کشور جمهوری آذربایجان از اقدام علیه «شبکه جاسوسی جمهوری اسلامی» در باکو و دیگر مناطق این کشور و بازداشت هفت نفر خبر داد.

بر اساس گزارش رسانه‌های آذربایجان، دولت باکو صبح روز سه‌شنبه عملیاتی را در پایگاه اطلاع‌رسانی «سلام نیوز» و شبکه تلویزیونی «اینتراز» انجام داد.

هفت مظنونی که طی این دو عملیات بازداشت شدند، «کریموف»، «رحیموف»، «الکباروف»، «جعفروف»، «جبارلی»، «عبدولوف» و «جومشودوف» نام دارند.

رسانه‌های جمهوری آذربایجان اما از افزایش تعداد بازداشت‌شدگان به ۳۹ نفر خبر دادند و دولت هم این افراد را به اقدامات «خرابکارانه و اخلالگرانه» متهم و اعلام کرد آنان «در شبکه‌های اجتماعی به نفع ایران تبلیغات و از آزادی اعتقادات مذهبی در کشور سوءاستفاده کرده‌اند».

آذربایجان ماهیت حمله مسلحانه به سفارتش را «تروریستی» و جمهوری اسلامی آن را ناشی از انگیزه شخصی فرد مهاجم می‌داند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها