وزارت بازرگانی آمریکا هفت شرکت و نهاد ایران را به دلیل همکاری پهپادی با روسیه تحریم کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

همزمان با تاکید جهانی بر لزوم افزایش فشار‌ها بر جمهوری اسلامی، وزارت بازرگانی آمریکا از تحریم هفت شرکت و نهاد جمهوری اسلامی به دلیل ارائه پهپاد به روسیه در جنگ اوکراین خبر داد.

نیروی هوافضا و سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی سپاه پاسداران، شرکت طراحی و ساخت موتورهای هوایی، شرکت اوج پرواز ما دو نفر، شرکت پرآور پارس، صنایع هوایی قدس و صنایع هوایی شاهد در فهرست سیاه تجاری وزارت بازرگانی آمریکا قرار گرفتند.

بر اساس تحریم‌های جدید آمریکا، دارایی احتمالی افراد تحریم شده در آمریکا مسدود می‌شود و آمریکایی‌ها از معامله با آنان منع خواهند شد.

پیش‌تر در ۱۶ دی‌ماه نیز، وزارت خزانه‌داری آمریکا در یک بسته تحریمی دیگر علیه برنامه پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی، شش مدیر اجرایی و عضو هیات مدیره صنایع هوایی قدس و مدیر سازمان صنایع هوافضای ایران را تحریم کرد.

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، سازمان صنایع هوایی قدس که ۱۰ سال پیش تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بود، به عنوان یک سازنده کلیدی تسلیحات جمهوری اسلامی، مسوول طراحی و تولید پهپادها در ایران است.

آمریکا تا‌کنون تحریم‌های مختلفی را علیه صنعت پهپادسازی جمهوری اسلامی اعمال کرده است.

پیش‌تر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از همکاری این کشور با اسرائیل برای مختل کردن شبکه اشاعه پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی خبر داد و گفت واشینگتن در حال در پیش گرفتن رویکردی هماهنگ برای اخلال در ارسال پهپادهای ساخت ایران به روسیه و همچنین سایر گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی است.

شبکه سی‌ان‌ان نیز به تازگی در گزارشی اعلام کرد ۴۰ قطعه از قطعات پهپادهای سرنگون شده ایرانی در اوکراین، محصول ۱۳ شرکت مختلف آمریکایی بوده و ۱۲ قطعه نیز ساخت شرکت‌هایی از سوئیس، کانادا، ژاپن، تایوان و چین هستند.

در این گزارش اعلام شده شواهدی مبنی بر نقض تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی از سوی این شرکت‌ها وجود ندارد و ممکن است این قطعات از طریق شرکت‌های ثالث به ایران ارسال شده باشد.

سی‌ان‌ان همچنین نوشت که رهگیری این قطعات کار بسیار سختی است زیرا آن‌ها کاربردهای دوگانه دارند و در دسترس هستند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
میراث ناملموس
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید