برگزاری جشن سده در شهرهای مختلف ایران و سر دادن شعارهای شبانه و دیوارنویسی ضدحکومتی

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

شامگاه دوشنبه دهم بهمن مردم در شهرهای مختلف جشن سده را برگزار کردند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. در سنندج نیز تجمعاتی خیابانی بر پا شد و از سوی دیگر، سر دادن شعارهای شبانه در شهرهای مختلف ادامه یافت.

جشن سده در تهران، تبریز، ایذه، اهواز، شیراز، کرمان، سنندج، مناطقی از هرمزگان، اصفهان، ملایر،‌ مشهد و ... امسال بسیار پرشور برگزار شد و با سر دادن شعارهای ضد حکومتی، با خیزش انقلابی گره خورد.

مردم معترض در این جشن تمام شعارهایی را که در طول پنج ماه گذشته در جریان بوده است مرور کرده و دوباره در خیابان‌ها سر دادند.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، نهادهای دولتی امسال به انجمن زرتشتیان تهران فشار آورده بودند تا این جشن بر خلاف سال‌های گذشته بسیار کوچک و محدود برگزار شود و به هیچ مسلمانی اجازه حضور در آن داده نشود.

جشن سده در میان ایرانیان زرتشتی، ارزشی برابر با نوروز دارد.

در تبریز گروهی از مردم با آغاز شامگاه دوشنبه دهم بهمن، جشن سده را با روشن کردن آتش و سر دادن شعارهایی همچون «زن، زندگی، آزادی»‌ و خواندن سرود «ای ایران» برگزار کردند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند گروهی از شهروندان تهران در مناطقی چون امانیه، شهرآرا، اندیشه، شهریار، هفت‌حوض، ‌سهروردی و ... هم با بر پا کردن آتش و سر دادن شعارهای اعتراضی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» به استقبال جشن سده رفتند.

در ایذه هم شماری از شهروندان همزمان با فراخوان‌ها بر سر مزار حامد سلحشور،‌ از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در این شهر حاضر شده و جشن سده را برگزار کردند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند شماری از شهروندان با بر پا کردن آتش در شهر کرمان،‌ جشن سده را با شعار «آزادی آزادی آزادی» و «زن، زندگی، آزادی»‌ گرامی داشتند.

ویدیوهایی نیز از اهواز، شیراز، ملایر، ‌مشهد، پُدُل هرمزگان و اصفهان به ایران‌اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهند گروه‌هایی از مردم با روشن کردن آتش و فریاد «مرگ بر دیکتاتور» جشن سده را برگزار کردند.

از سوی دیگر شامگاه دوشنبه در سنندج تجمعاتی خیابانی بر پا بود.

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، معترضان در خیابان‌های این شهر آتش افروختند و شعارهایی از جمله «کرد و بلوچ برادرند، تشنه خون رهبرند» سر دادند.

شعارهای شبانه و دیوارنویسی اعتراضی

سر دادن شعارهای ضد حکومتی در محلات مختلف تهران و کرج همچون ماه‌های گذشته، در شامگاه دوشنبه نیز ادامه یافت.

ویدیوهای ارسال‌شده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند معترضان در کرج و محله‌‌های مختلف تهران از پشت‌بام‌ها و پنجره‌های خود علیه جمهوری اسلامی شعار سر دادند.

در ستارخان، پونک، شهرک آپادانا، میدان ملت، تخت طاووس، چیتگر و ... معترضان شعار دادند: «مرگ بر حکومت بچه‌کش»، «این همه سال جنایت، ‌مرگ بر این ولایت»، «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر اصل ولایت فقیه» و «مرگ بر خامنه‌ای قاتل».

از سوی دیگر، ویدیویی از مشهد به ایران‌اینترنشنال فرستاده شده که نشان می‌دهد معترضان روی یک بیلبورد تبلیغاتی شعار «مرگ بر خامنه‌ای» نوشته‌اند.

ویدیوی دریافت‌شده از کرمان هم نشان می‌دهد بامداد دهم بهمن، بنری حاوی عکس‌های روح‌الله خمینی، علی خامنه‌ای و قاسم سلیمانی که به مناسبت دهه فجر نصب شده بود، به دست مردم معترض سوزانده شد.

پربیننده‌ترین‌ها

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
مستند کوتاه - سالوادور دالی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید