۱۰ قهرمانی در ۱۰ فینال؛ قهرمانی مقتدرانه نواک جوکوویچ در اوپن استرالیا

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۹

نواک جوکوویچ ستاره دنیای تنیس با پیروزی ۳ - صفر برابر سیتسیپاس، قهرمان اولین گرنداسلم فصل ۲۰۲۳ شد. او تاکنون ۱۰ مرتبه به فینال گرنداسلم استرالیا صعود کرده و هر ۱۰ مسابقه را پیروز شده است. اسطوره ۳۵ ساله تنیس سال گذشته به دلیل عدم تزریق واکسن کرونا از مسابقات اخراج شد.

جوکوویچ از سال ۲۰۱۹ تا به حال هیچ شکستی را در استرالیا تجربه نکرده و رکورد شگفت‌انگیز ۴۰ پیروزی متوالی شامل ۲۸ دیدار گرنداسلم را به ثبت رساند.

نوله با قهرمانی در ملبورن تعداد قهرمانی‌های خود در مسابقات گرنداسلم را به ۲۲ رساند تا در کنار رافائل نادال، رکورددار بیشترین قهرمانی در مهمترین مسابقات دنیای تنیس شود.

قهرمانی نواک جوکوویچ در اوپن استرالیا

همچنین او بعد از رافائل نادال و مارگارت کورت به سومین بازیکن تاریخ تنیس تبدیل شد که تعداد عناوین خود در یک گرنداسلم را دو رقمی می‌کند.

نوله با قهرمانی در این مسابقات بار دیگر به رنک یک دنیا صعود کرد.

جنجال هواداران پوتین و جوکوویچ پدر

دهمین قهرمانی جوکوویچ در اوپن استرالیا در حالی ثبت شده است که عکس جنجالی سرجان جوکوویچ، پدر ستاره تنیس جهان با تماشاگری که پس از مسابقه یک چهارم نهایی نواک جوکوویچ در اوپن استرالیا، تی‌شرتی با علامت Z به تن داشت و پرچم روسیه با عکسی از ولادیمیر پوتین را به دست گرفته بود بسیار پر حاشیه شد. او در واکنس گفت: «حامیان پوتین از پدرم سوء استفاده کرده‌اند.»

مسابقات این فصل اوپن استرالیا با حواشی مختلفی درباره جنگ اوکراین همراه شده است.

نواک جوکوویچ درباره ویدئویی که از پدرش منتشر شده، گفت: «از آن خبر نداشتم. بعد دیدم و البته از دیدن آن خوشحال نشدم. پدرم، تمام خانواده‌ام و من، چندین جنگ را در دهه ۹۰ (میلادی) پشت سر گذاشته‌ایم. همانطور که پدرم در بیانیه‌ای اعلام کرد، ما با جنگ مخالفیم، هرگز از هیچ خشونت و جنگی حمایت نخواهیم کرد. ما می‌دانیم که جنگ چقدر برای خانواده‌ها و برای مردم هر کشوری که جنگ را پشت سر می گذارد، ویرانگر است.»

یک سال پس از حمله روسیه به اوکراین، شنبه ۸بهمن، دو تنیسور روسی و بلاروسی که اتفاقا کشورهایشان یک پای جنگ اوکراین هستند، باید در فینال اوپن استرالیا با هم بازی کنند.

اما این همه داستان نیست، خودنمایی هواداران روسیه و پوتین، در استرالیا، باعث واکنش‌های جهانی شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

کنسرت افسانه - سهراب پورناظری و سحر بروجردی
کنسرت علی‌اکبر مرادی و پژمان حدادی
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید