ورزشکاران شیرازی به «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» متهم شدند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۹

رئیس‌کل دادگستری استان فارس اتهامات حسام موسوی، دنا شیبانی، امیرارسلان مهدوی، اشراق نجف‌آبادی و محمد خیوه، ورزشکاران بازداشت شده در پرونده بمب‌گذاری در معالی‌آباد شیراز را اعلام کرد: «اتهامات وارده به همه متهمان پرونده، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور است.»

پس از تیراندازی در شاهچراغ شیراز، جمهوری اسلامی چند نفر را به اتهام بمب‌گذاری در بلوار شریعتی (معالی‌آباد) شیراز بازداشت کرد. نکته عجیب در این پرونده بازداشت ۵ ورزشکار بود.

دنا شیبانی مربی اسنوبرد است در ۱۹ آبان در قشم دستگیر و به شیراز منتقل شد.

محمد خیوه، دیگر ورزشکار کوهنورد که ۱۰ آبان در یاسوج بازداشت و به اداره اطلاعات شیراز برده شد.‌

اشراق نجف آبادی دوچرخه‌سوار و عضو سابق تیم ملی کوهستان هم روز ۱۸ آبان در شیراز دستگیر شد. او دوچرخه‌سوار، صخره‌نورد و غواص است.

امیر ارسلان مهدوی، مربی اسنوبرد نیز در ۴ آبان در معالی آباد شیراز دستگیر شد.

حسام موسوی، مربی سنگنوردی و هایلاین نیز آخرین نام این لیست پنج نفره در ۹ آذر در اصفهان دستگیر و مانند دیگر ورزشکاران این لیست به شیراز منتقل شده است.

ابهام در پرونده این ورزشکاران احتمال صدور کیفرخواست به اتهام محاربه و افساد فی‌الارض و در نهایت حکم اعدام برای آنها را هم محتمل کرده بود و همین امر موجب واکنش‌های جهانی هم شد.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه اعترافات اجباری دنا شیبانی، محمد خیوه، اشراق نجف آبادی، امیرارسلان مهدوی و حسام موسوی را منتشر و اتهام عملیات بمب‌گذاری را به آنها نسبت داده بود.

اکنون کیفرخواست ۷ متهم امنیتی در شیراز صادر شده است. سید کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس در رابطه با آخرین وضعیت متهمان این پرونده گفته است: «اتهامات وارده به همه متهمان پرونده، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور است. ۴ تن از این متهمان با قرار تأمین مناسب از زندان آزاد شده‌اند و سه تن دیگر هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برند.»

دنا شیبانی مربی اسنوبرد و محمد خیوه کوهنورد و طبیعت گرد، به قید وثیقه ۴میلیارد تومانی به طور موقت آزاد شدند.

پیشتر یک منبع آگاه به ایران اینترنشنال خبر داد که اشراق نجف آبادی، حسام موسوی و امیرارسلان مهدوی، احساس می‌کنند حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده‌اند.

اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» احتمال صدور حبس‌های طولانی برای این ورزشکاران را در پی دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها