تهدید نماینده زابل: طالبان حقابه هیرمند را ندهد، اتباع افغانستان از استان اخراج خواهند شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۹

محمد سرگزی، نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی، تهدید کرد که اگر طالبان حقابه ایران از رودخانه هیرمند را ندهد، اتباع افغانستان از استان سیستان و بلوچستان اخراج خواهند شد.

سرگزی روز یکشنبه به ایلنا گفت که ابراهیم رئیسی «به وزارت امور خارجه تکلیف کرده که هر چه سریع‌تر با اتمام حجت به افغانستان حقابه هیرمند را بگیرند.»

او درباره «اتمام حجت» جمهوری اسلامی با طالبان افزود: «در سفر معاون اول رئیس‌جمهور به حوزه سیستان نیز به نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان گفته شد که به هیات حاکمه افغانستان اعلام کنند در صورتی که حقابه سیستان را ندهند تمام اتباعی را که در استان حضور دارند اخراج خواهند کرد.»

نماینده زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی افزود که طبق معاهده امضا شده درسال ۱۳۵۱میان ایران و افغانستان، ۸۲۰ میلیون متر مکعب حقابه برای ایران پیش‌بینی شده، «اما در این سال‌ها این آب به کشور ما داده نشده است».

قبل از آن نیز محمد مخبر، معاون اول رئیسی گفته بود که جمهوری اسلامی «موضوع حقابه رودخانه هیرمند را از افغانستان و مجامع بین‌المللی تا حصول نتیجه پیگیری می‌کند».

همچنین در روزهای اخیر کاردار جدید سفارت ایران در نخستین دیدار خود با وزیر خارجه طالبان بر سر حق‌آبه هیرمند گفت‌وگو کردند.

در سال‌های وضعیت آب در استان سیستان و بلوچستان به دلیل تخصیص نیافتن حقابه ایران از هیرمند وخیم‌تر شده و تجمعات اعتراضی نیز در این زمینه برگزار شده است.

اما با وجود هشدارها و تلاش‌های جمهوری اسلامی، مقام‌های حکومت ایران تاکنون موفق نشده‌اند حقابه این کشور از رودخانه هیرمند را به دست آوردند.

پیشتر فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اختلاف ایران و افغانستان درباره حقابه هیرمند، خواستار ورود ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به این حوزه شده است.

او در شهریورماه گفت: «شاهد شیطنت در مساله تخصیص حقابه‌ایم و برای دریافت حقابه کشورمان گرفتار تناقض‌ها و اختلافات داخلی طالبانیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.