وال استریت ژورنال: اسرائیل عامل حمله پهپادی به تاسیسات نظامی در اصفهان بود

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۹

روزنامه وال‌استریت ژورنال در خبری اختصاصی به نقل از مقام‌های آمریکایی و افراد آگاه به عملیات، اسرائیل را مسئول حمله پهپادی به یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان معرفی کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی «ناموفق» بودن حمله پهپادی و انفجار در یکی از مراکز مهمات‌سازی در اصفهان هستند و می‌گویند این حمله خسارت محدودی بر جای گذاشته است.

در این حال وال‌استریت ژورنال نوشته «مقام‌های اسرائیلی و آمریکایی در حال بحث درباره راه‌های جدید برای مبارزه با عملیات بی‌ثبات‌کننده ایران، از جمله تعمیق همکاری نظامی این کشور با روسیه هستند.»

سخنگوی نیروی هوایی اوکراین نیز عصر یکشنبه اعلام کرد که حمله پهپادی به تاسیسات نظامی در اصفهان پیامد سیاست‌های جمهوری اسلامی است.

وبلاگ اینتلی تایمز در اسرائیل نیز اعلام کرد که محل هدف قرار گرفته، «آزمایشگاه مواد و انرژی اصفهان» بوده است.

این وبلاگ که گزارش های اطلاعاتی منتشر می کند، نوشت که هدف حمله پهپادی شامگاه شنبه در اصفهان، «پژوهشگاه فضایی ایران» وابسته به وزارت دفاع بوده است.

اینتلی تایمز همچنین نوشت که زمان این حمله اتفاقی نبوده است و در پایان روزی انجام شد که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی از نمایشگاه دستآوردهای صنعتی ایران، که شامل دستآوردهای پهپادی نیز بود دیدار کرد.

این رسانه ادامه داد: دو سال پیش هم، حمله به مزرعه سانتریفوژهای ایران درست در پایان همان روزی انجام شد که در صبح آن، حسن روحانی رییس‌جمهور وقت جمهوری اسلامی نمایشگاه دستآوردهای اتمی ایران را افتتاح کرده بود.

جروزالم‌پست به نقل از منابع اطلاعاتی غربی و منابع خارجی نوشت برخلاف ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر «تخریب جزئی سقف» تاسیسات «توسعه سلاح‌های پیشرفته»، در حمله پهپادی شامگاه شنبه، این حمله «موفقیت فوق‌العاده‌ای» بوده است.

این در حالی است که حسین امیر عبداللهیان، وزیرخارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که حمله پهپادی به یک مجتمع وزارت دفاع در اصفهان، بر برنامه اتمی جمهوری اسلامی تاثیری نخواهد داشت.

همچنین محمدرضا جان نثاری معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان از حمله «سه ریزپرنده» خبر داد و گفت «یک ریزپرنده سرنگون شد و دو ریزپرنده در تله پدافندی افتادند و مجبور شدند خود را منفجر کنند».

او افزود: «صدای انفجار، ناشی از هدف قرارگرفتن ریزپرنده توسط پدافند بوده است.»

این مقام امنیتی تاکید کرد که فقط «سقف یکی از سوله‌های مجتمع کارگاهی وزارت دفاع» آسیب دید و «هیچ خللی در توانمندی این مجموعه ایجاد نشده است».

در پی وقوع انفجار در یکی از مراکز مهمات‌سازی در اصفهان، وزارت دفاع جمهوری اسلامی این ادعا را مطرح کرد که این مرکز هدف «حمله ناموفق» ریزپرنده‌ها قرار گرفته است.

وزارت دفاع در بیانیه‌ای انفجار این مرکز مهمات‌سازی در اصفهان را «حمله ناموفق» خواند و اعلام کرد: «این حمله با استفاده از ریزپرنده‌ها صورت گرفته که یکی از آنها مورد اصابت پدافند هوایی و دو فروند دیگر در تله‌های پدافندی گرفتار و منفجر شدند.»

این بیانیه افزود: «این تهاجم ناموفق تلفات جانی نداشته و آسیب جزیی به سقف کارگاه وارد نموده که خللی در تجهیزات و ماموریت‌های مجموعه ایجاد نکرده است.»

وزارت دفاع جمهوری اسلامی تاکید کرد: «این اقدامات کورکورانه تاثیری در تداوم مسیر پیشرفت کشور نخواهد داشت.»

پیش‌تر، خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی از شنیده شدن صدای انفجار مهیبی در شهر اصفهان خبر داد و نوشت: «انفجار در یکی از مراکز مهمات‌سازی وزارت دفاع در اصفهان رخ داده و براساس اعلام معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان تلفات جانی نداشته است.»

ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده لحظه انفجار در یک مرکز مهمات‌سازی در اصفهان را نشان می‌دهد. شهروند اصفهانی در این ویدیو می‌گوید که علت انفجار برخورد یک پهپاد بوده است.

یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال بامداد یکشنبه با ارسال ویدیویی از محل وقوع انفجار در یک مرکز مهمات‌سازی وزارت دفاع در اصفهان می‌گوید که نیروهای امدادی و همچنین نیروهای امنیتی در محل حضور دارند.


مخاطبان ایران‌اینترنشنال نیز با ارسال ویدیو و پیام‌هایی اعلام کردند شامگاه شنبه در این شهر صدای چندین انفجار را شنیدند.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها