ضعف دیپلماسی ورزشی جمهوری اسلامی؛ فیبا هم «خلیج فارس» را حذف کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

پس از فیفا، فیبا، فدراسیون جهانی بسکتبال هم از نام خلیج فارس گذشته و در تقسیم‌بندی‌های فصل ۲۰۲۲ - ۲۰۲۳ باشگاهی، کشورهای عربی را در گروهی به نام «خلیج» و ایران را در رسته کشورهای غرب آسیا قرار داده است. فدراسیون بسکتبال ایران اما با تاخیر زیاد به این اقدام فیبا معترض شده است.

بلوای «خلیج عربی» کمتر یک ماه پیش در افتتاحیه عرب کاپ شروع شد؛ مقتدی صدر و نخست وزیر عراق در پیام به این بازی‌ها به‌جای خلیج فارس از «خلیج عربی» استفاده کردند، جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا و فدراسیون جهانی فوتبال هم از کشورهای «خلیج عربی» استفاده کردند و اینفانتینو در پیام تبریک به قهرمانی عراق هم از «خلیج عربی» استفاده کرد.

این رفتارها، با واکنش نه چندان جدی و سرسخت دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی و همچنین فدراسیون فوتبال همراه شد. اما هنوز این بلوا به پایان نرسیده، خبر می‌رسد فدراسیون جهانی بسکتبال هم خلیج فارس را «خیلج» نامیده، عنوانی که کشورهای عربی حاشیه خیلج فارس سالهایت به عنوان تخفیف از «خلیج عربی» بهره می‌برند.

فدراسیون جهانی بسکتبال (FIBA) چهار هفته پیش و از ابتدای فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۳ تصمیم گرفت تا مسابقاتی با عنوان سوپر لیگ بسکتبال باشگاه‌های غرب آسیا را با شیوه جدید برگزار کند.

فیبا در این مسابقات از دو لیگ منطقه‌ای با عناوین «لیگ غرب آسیا» و «لیگ خلیج» استفاده کرده تا ۱۶ تیم حاضر در این رقابت‌ها به صورت منطقه‌ای و در دو لیگ مختلف با دو گروه ۴ تیمی به مصاف یکدیگر بروند.

طبق تقسیمات منطقه‌ای قاره آسیا توسط فدراسیون جهانی بسکتبال، ایران خارج از منطقه «خلیج» که همان «خلیج فارس» است قرار دارد. اما اکثر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مثل عربستان، بحرین، قطر، امارات، کویت و عمان از سوی فیبا در منطقه «خلیج» قرار دارند، موضوعی که به نظر می‌رسد نیازمند ورود جدی فدراسیون بسکتبال ایران به آن بوده، اتفاقی که در همان شروع مسابقات رخ نداد.

در تقسیمات منطقه‌ای فیبا نمایندگان ایران در منطقه غرب آسیا (ذوب‌آهن اصفهان و شهرداری گرگان) به همراه تیم‌های کشورهای عراق، اردن، لبنان، فلسطین، سوریه و یمن، در لیگ منطقه‌ای «غرب آسیا» حاضر شوند.

اما در حالی که ۴ هفته از این مسابقات گذشته، تازه فدراسیون بسکتبال ایران به این موضوع معترض شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید