معاون وزیر خارجه کانادا: برای برخورد با تهدید عوامل رژیم ایران، باید مرکز مشخصی ایجاد کنیم

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

راب الیفانت، معاون وزیر خارجه کانادا و نماینده پارلمان فدرال کانادا، به ایران‌اینترنشنال گفت: برای برخورد با تهدیدهای عوامل جمهوری اسلامی در کانادا علیه کنشگران و شهروندان ایرانی‌تبار، باید وزارت‌خانه‌های خارجه، اطلاعات، کشور و دفاع و پلیس کانادا یک مرکز مشترک تشکیل دهند.

الیفانت از کنشگران و شهروندان ایرانی‌تبار خواست هر گونه تهدید از سوی عوامل جمهوری اسلامی را به پلیس گزارش دهند.

او در پاسخ به این پرسش مهسا مرتضوی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، که چرا کانادا تا کنون سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار نداده، گفت: «اگر این کار آسان و شدنی بود تا الان انجام شده بود. در حال حاضر، سریع‌ترین راه محدود کردن افراد وابسته به سپاه پاسداران، تحریم‌های هدفمند است.»

معاون وزیر خارجه کانادا گفت: «تخمین می‌زنیم حدود ۱۰ هزار نفر از اعضای ارشد سپاه پاسداران در اعمال خشونت‌ها بیشترین نقش را داشته‌اند. این افراد دیگر نمی‌توانند به خاک کانادا وارد شوند و اگر هم در کانادا هستند باید اخراج شوند.»

طبق گزارش شبکه سی‌بی‌سی کانادا، تعداد فزاینده‌ای از ایرانیان ساکن کانادا ابراز نگرانی کرده‌اند که وابستگان جمهوری اسلامی آنها را تهدید کرده، تحت نظر قرار داده و حتی پس از تظاهرات در شهرهای کانادا آنها را تا مقابل خانه‌هایشان تعقیب کرده‌اند.

طبق این گزارش، کنشگران ایرانی-کانادایی که مورد تهدید قرار گرفته‌اند می‌گویند، این تهدیدها را به پلیس کانادا گزارش کرده‌اند، اما پلیس به آنها پاسخی نداده است.

شهروندان ایرانی-کانادایی که از سوی عوامل جمهوری اسلامی مورد تهدید قرار گرفته‌اند، به سی‌بی‌سی گفته‌اند برداشت آنها این است که دولت کانادا این تهدیدها را جدی نمی‌گیرد.

در حال حاضر، تیمی از وکلای کانادا در هماهنگی با گروهی از وکلا در ایران و آمریکا با راه‌اندازی کارزاری در حال شناسایی و اقدام علیه وابستگان به جمهوری اسلامی هستند. هدف این کارزار اخراج اعضای سپاه و گشت ارشاد از کانادا و برخورد با شهروندان کانادایی است که با سپاه پاسداران همکاری می‌کنند.

رامین ژوبین، عضو تیم وکلای این کارزار، به ایران‌اینترنشنال گفت در این اقدام که با حمایت کنشگران از طیف‌های مختلف سیاسی در جریان است، تا کنون بیش از ۱۰۰ پرونده در حال بررسی هستند و برخی از آنان نیز به مرحله اجرایی رسیده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴
جهان‌نما
خبرها
تیتر اول

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.