اعتراضات در اسرائیل علیه دولت بنیامین نتانیاهو و تغییرات احتمالی در نظام قضایی کشور

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۲

بیش از یکصد هزار تن دیشب در چند شهر اسرائیل علیه دولت بنیامین نتانیاهو و تغییراتی که این دولت قصد دارد در سیستم قضایی اسرائیل ایجاد کند تظاهرات کردند.

بر اساس گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال در اسرائیل، تظاهرات اصلی در شهر تل‌آویو برگزار شد که در آن بر اساس برآوردها بین یکصد و ده تا یکصد بیست هزار تن شرکت داشتند.

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل، در تظاهرات تل‌آویو شرکت داشت و سخنان کوتاهی بیان کرد.

او به خبرنگاران گفت که مردمی که در تظاهرات هستند عاشق اسرائیلند و برای دفاع از دموکراسی، سیستم قضایی، ایده همزیستی و صلاح عمومی تظاهرات می‌کنند.

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل تاکید کرد معترضان تا زمانی که پیروز نشوند از پا نخواهند نشست.

همچنین مشه یعلون، وزیر دفاع پیشین اسرائیل نیز گفت که این کشور در طول تاریخ موفق شده جلوی نابودی‌اش توسط مصر و سوریه و دیگران را بگیرد و این بار نیز موفق خواهد شد جلوی نابودی کشور توسط نتانیاهو را بگیرد.

انتظار می‌رود که بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه در نشست هفتگی هیات دولت، آریه درعی، رهبر حزب شاس و وزیر بهداشت و دارایی اسرائیل را اخراج کند.

دادگاه عالی اسرائیل هفته پیش حکم داد که درعی به دلیل محکومیت‌های قضایی نمی‌تواند پست وزارت داشته باشد.

اعتراضات به دولت جدید نتانیاهو در حالی است که در روزهای اخیر این دولت با نخستین بحران درونی خود مواجه شد و گروهی از شهرک‌نشینان تندرو شهرکی غیرقانونی در کرانه باختری بنا کردند.

یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل دستور تخلیه و تخریب این شهرک را داد اما بتصل‌ئل اسموتریچ، که بر اساس توافقات انجام شده در دولت جدید، مسؤولیت نظارت بر مسائل غیرنظامی را در کرانه باختری بر عهده دارد، با این دستور مخالفت کرد.

نهایتا ارتش از دستور وزارت دفاع پیروی کرده و این شهرک را تخلیه کرد. گفته شده که اسموتریچ و اعضای حزب راستگرای تندروی او در اعتراض به این موضوع، جلسه روز یکشنبه هیات دولت را تحریم خواهند کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید