واکنش تهران به تصمیم پارلمان اروپا؛ عناصر ارتش‌های اروپایی را در لیست تروریستی می‌گذاریم

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۲

مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای غیرعلنی را درباره قطعنامه اخیر پارلمان اروپا با حضور فرمانده سپاه پاسداران و وزیر خارجه جمهوری اسلامی برگزار کرد و پس از این جلسه، حسین امیرعبداللهیان از تلاش مجلس برای «قرار دادن عناصر ارتش کشورهای اروپا در لیست تروریستی» خبر داد.

امیرعبداللهیان روز یکشنبه پس از برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس درباره قطعنامه پارلمان اروپا مبنی بر تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران، در حساب توییتر خود نوشت که پارلمان اروپا با این قطعنامه «به پای خود شلیک کرد».

او با تاکید بر این که پاسخ جمهوری اسلامی به این قطعنامه، «متقابل است»، افزود: «مجلس در اقدامی متقابل در صدد قرار دادن عناصر ارتش کشورهای اروپا در لیست تروریستی است.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی توضیح بیشتری درباره تاثیر احتمالی تروریستی اعلام کردن ارتش کشورهای اروپایی از سوی جمهوری اسلامی ارایه نکرد.

سلامی نیز که در جلسه غیرعلنی روز یکشنبه مجلس حضور داشت، پیشتر در این زمینه گفته است: «اروپا دو بار خود را در جنگ جهانی قرار داد و از اشتباهات گذشته خود درس نگرفته است.»

در حالی که در روزهای اخیر مقام‌های جمهوری اسلامی بارها نسبت به اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه ابراز نگرانی کرده‌اند، او این ادعا را مطرح کرد که «هرگز از چنین تهدیداتی و حتی عمل نسبت به آن نگران نیستیم».

روز شنبه علیرضا سلیمی، عضو هیات رییسه مجلس، گفته بود که مجلس «پاسخ قاطع» به قطعنامه پارلمان اروپا درباره تروریستی خواندن سپاه پاسداران خواهد داد.

همچنین محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی که پیشتر با سلامی دیدار کرده، روز یکشنبه در نطق پیش از دستور خود اروپا را تهدید کرد.

او گفت: «ما آماده واکنش متقابل هستیم. اما از غربی‌ها می‌خواهیم خوب فکر کنند تا پنجره فرصت برای دیپلماسی بسته نشود.»

او با اشاره به مذاکرات احیای برجام که از چندین ماه پیش متوقف شده، افزود: «اروپا اگر خود را نیازمند به توافقی می‌بیند، مسیر خود را از مخالفان توافق جدا کند.»

اشاره قالیباف به مذاکرات هسته‌ای در حالی است که مهدی فضائلی، عضو دفتر حفظ و نشر آثار خامنه‌ای، در یادداشتی نوشت که ممکن است هدف قطعنامه پارلمان اروپا درباره تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران، «اهرم فشاری» در مذاکرات احیای برجام «برای یک توافق حداقلی و نامتوازن» باشد.

جلسه غیرعلنی مجلس درباره قطعنامه اتحادیه اروپا در حالی برگزار شد که پیشتر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه فوق‌العاده‌ای به بررسی طرح های اقدام متقابل نسبت به مصوبه پارلمان اروپا پرداخته بود.

این قطعنامه همچنان در ایران با واکنش‌هایی همراه است و در یکی از آخرین موارد، حسین شریعتمداری، نماینده خامنه‌ای در روزنامه کیهان، با اشاره به جنگ جهانی دوم و حمله روسیه به اوکراین، اتحادیه اروپا را «اتحادیه پَت و مَت» خواند.

او نوشت که اروپا می‌داند در صورت تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران «در منطقه چه جهنمی در انتظار نظامیان اروپایی خواهد بود».

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چند چند
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید