عبور دلار از مرز ۴۵ هزار تومان، پس از ادعای ابراهیم رئیسی درباره کاهشی شدن قیمت طلا و ارز

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۲

کمی پس از آن که ابراهیم رئیسی در جلسه دفاع از بودجه سال ۱۴۰۲، ادعا کرد که «وضعیت قیمت طلا و ارز و گرانی‌ها کاهشی خواهد شد»، قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز تهران به بیش از ۴۵ هزار تومان افزایش یافت.

ابراهیم رئیسی روز یکشنبه دوم بهمن ماه، در جلسه دفاع از بودجه سال ۱۴۰۲، در مورد شرایط اقتصادی ایران ادعاهایی کرد که با واکنش نمایندگان و کارشناسان همراه شد.

رئیسی گفت که «وضعیت قیمت طلا و ارز و گرانی‌ها کاهشی خواهد شد».

این ادعای رئیسی مبنی بر کاهشی شدن قیمت طلا و ارز، در حالی صورت می‌گیرد که روز یکشنبه، همزمان با صحبت‌های او در مجلس ، کمی آنطرف‌تر و در بازار آزاد ارز تهران، دلار از مرز ۴۵ هزار تومان عبور کرد.

بر اساس گزارش‌های سایت‌های اطلاع رسانی طلا و ارز، قیمت سکه طلای تمام از ۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان عبور کرد و قیمت دلار آمریکا نیز به بیش از ۴۵ هزار و ۳۰۰ تومان رسید.

رکوردشکنی دلار در بازار با واکنش وزیر کشور نیز همراه شد.

احمد وحیدی با این ادعا که «دلار را خودمان بزرگ کردیم»، گفت: «آمریکا با دلار سلطه جهانی درست کرده است روزی را خواهید دید که چگونه آمریکا فرو می‌ریزد و کاخ دلار نیز با آن سقوط می‌کند.»

در همین حال، وبسایت تجارت نیوز نوشت با افزایش قیمت دلار، قیمت اجاره کارت ملی برای استفاده از فاصله قیمتی نرخ توافقی و بازار آزاد نیز به یک میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

این در حالی است که دولت تلاش کرده بود در کنار سرکوب قیمت دلار، با ایجاد محدودیت‌هایی نظیر قطع یارانه صاحبان کارت ملی، افراد را از ورود به این بازار جدید دلالی منع کند.

ابراهیم رییسی در مورد تورم نیز ادعا کرد که نرخ تورم کاهش پیدا کرده و در آینده مردم شاهد کاهش بیشتر نرخ تورم خواهند بود.

هم‌زمان با صحبت‌های او برای بهارستان‌نشینان، مرکز آمار ایران اقدام به انتشار آمار تورم دی ماه کرد.

بر اساس اعلام این مرکز، نرخ تورم سالانه کل کشور در دی ماه سال جاری، به ۴۶ و ۳ دهم درصد رسیده که بالاترین نرخ تورم اعلام شده از سوی این مرکز در تاریخ تولیدآمار شاخص مصرف‌کننده است.

بالاترین نرخ تورم رسمی، ۴۹ و ۴ دهم درصد در سال ۱۳۷۴ و مربوط به گزارش بانک مرکزی بود که تورم در مناطق شهری را محاسبه و منتشر می‌کرد.

تازه‌ترین خبرها

۲۴ با فرداد فرحزاد
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید