ادامه خیزش انقلابی در نقاط مختلف و در مراسم یادبود کشته‌شدگان با وجود حمله نیروهای سرکوبگر

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

همزمان با تظاهرات گسترده مردم زاهدان در یک جمعه اعتراضی دیگر، خیزش انقلابی مردم در سایر نقاط ایران نیز ادامه داشت و معترضان با تجمع در مراسم یادبود کشته‌شدگان اعتراضات، شعاردهی و شعارنویسی، بر عزم خود برای سرنگونی جمهوری اسلامی تاکید کردند.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، تجمع معترضان در مراسم چهلم آیدا رستمی، پزشک کشته شده، در «امامزاده عبدالله» گرگان با حمله ماموران سرکوبگر همراه شد.

نیروهای سرکوبگر علاوه بر ضرب و جرح حاضران، گروهی از آنها، از جمله برادر آیدا رستمی، را نیز بازداشت کردند. به گفته یک منبع آگاه، ماموران سرکوبگر دو مینی‌بوس را از بازداشت‌شدگان پرکردند.

از مشهد نیز، گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد نیروهای امنیتی هم‌زمان با چهلم مجیدرضا رهنورد، از جوانان معترض اعدام‌شده، مسیرهای منتهی به مزار او را در بهشت رضای مشهد بستند و جو شدید امنیتی در نزدیکی مزار او حاکم بود.

ویدیوهای ارسالی حاکی است نیروهای حکومتی در مشهد روز جمعه ۳۰ دی‌ماه تلاش کردند از ورود مردم برای حضور بر مزار مجیدرضا رهنورد، معترض اعدام‌شده جلوگیری کنند. یکی از مخاطبان که توانسته به داخل آرامستان راه یابد گفت تابلوها را پوشانده‌اند تا مردم مزار او را پیدا نکنند.

رهنورد، کشتی‌گیر و یکی از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی مردم ایران بود که ۲۳ روز پس از بازداشت، با حکم دادگاه انقلاب مشهد اعدام شد.

شعاردهی علیه جمهوری اسلامی نیز ادامه داشت. ویدیوهای ارسال‌شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد شامگاه جمعه ۳۰ دی در محلات مختلف تهران طنین شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای قاتل»، «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر سپاهی» شنیده می‌شد.

شعارنویسی و نصب پلاکاردهای انقلابی نیز در نقاط مختلف کشور در جریان بود. ویدیوی ارسال‌شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد جمعه ۳۰ دی، معترضان پارچه‌‌ای را با نوشته «استخونای قاتلات رو پودر می‌کنیم قهرمان» از پل عابر پیاده‌ای در حوالی میدان قائم مشهد آویزان کرده بودند.

یک ویدیوی ارسالی دیگر نشان می‌دهد شهروندی در اسلامشهر برای شعارنویسی روی دیوار، در حمایت از شاهزاده رضا پهلوی «من وکالت می‌دهم» را می‌نویسد.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی است شعارنویسی علیه جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف ایران جریان دارد. ویدیوهایی که از کرمانشاه و دزفول ارسال شده شعارنوشته‌هایی چون «مرگ بر خامنه‌ای» و طرفداری از شاهزاده رضا پهلوی را نشان می‌دهد.

ویدیوهای ارسال‌شده از اصفهان به ایران‌اینترنشنال نیز نشان می‌دهد معترضان روز جمعه ۳۰ دی، بر روی دیوارهای این شهر شعار «مرگ بر خامنه‌ای» را نوشتند.

در همین حال، معترضان با شیوه‌های مختلف به ابراز قدردانی از کشته‌شدگان خیزش انقلابی ادامه می‌دهند. ویدیوی ارسالی به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد جمعی از دوستداران مجید‌رضا رهنورد، سردیس او را به صورت سه‌بعدی طراحی و پرینت کردند.

همچنین ویدیویی از مقابل خانه آرمان عمادی به دست ایران‌اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهد جلوی منزلش گلباران شده بود. او در جریان خیزش انقلابی مردم ایران در شهرستان مرودشت، بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی مجروح شد و سپس بر اثر شدت جراحت‌های وارده جان باخت.

از سوی دیگر، یکی دیگر از نهادهای وابسته به حکومت باز هم هدف حمله سایبری قرار گرفت. گروه هکری بلک ریوارد اعلام کرد که سایت دانشگاه «امام صادق» را هک کرده و به اسناد و اطلاعات این دانشگاه دسترسی پیدا کرده است.

در همین حال، جمهوری اسلامی همچنان به صدور احکام سنگین علیه معترضان ادامه می‌دهد. به گزارش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، حکم یک سال حبس کامیار فکور، خبرنگار و فعال کارگری در زندان اوین به اجرا در آمد و به بند ۸ این زندان منتقل شد. فکور در آبان‌ماه در جریان اعتراضات سراسری به همراه همسر خود بازداشت شد.

همچنین بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، فرناز حسین‌زاده، شهروند ساکن تهران و طراح لباس، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال و ۸ ماه حبس تعزیری و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش‌ها، فرحناز ناظری، هنرمند نقاش اهل قائمشهر که در روز ۱۵ آبان بازداشت شده بود، از سوی دادگاه انقلاب ساری به ۱۰ سال زندان و دو سال ممنوعین خروج از کشور محکوم شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید