امیرعبداللهیان: الحاق شبه‌جزیره کریمه و لوهانسک و دونتسک به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسیم

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

با وجود گزارش‌ها درباره امضای پیمان تجاری میان ایران و جمهوری خودخوانده دونتسک، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که تهران الحاق مناطق اوکراین به خاک روسیه را به رسمیت نشناخته است.

امیرعبداللهیان اعلام کرد جمهوری اسلامی با وجود روابط «ممتاز» با روسیه، اقدام این کشور درباره الحاق شبه جزیره کریمه و مناطق لوهانسک و دونتسک از اوکراین به خاک خود را به رسمیت نمی‌شناسد.

او در مصاحبه‌ای با شبکه دولتی ترکیه، تی‌آر‌تی، در عین حال مقصر حمله روسیه به اوکراین را «تحریکات ناتو» اعلام کرد.

امیرعبداللهیان گفت که سیاست جمهوری اسلامی به رسمیت شناختن تمامیت ارضی همه کشورها و مخالفت با جنگ بوده است.

او تاکید کرد: «به همین دلیل علی‌رغم روابط ممتاز تهران و مسکو ما جدا شدن کریمه و لوهانسک و دونتسک را از اوکراین به رسمیت نشناختیم.»

سخنان امیرعبداللهیان در حالی بیان شده که در خرداد ماه خبر امضای پیمان تجاری میان مقامات ایران و مقامات جمهوری خودخوانده دونتسک که وابسته به روسیه هستند، خبرساز شد.

دنیس پوشیلین، رییس‌جمهوری خودخوانده دونتسک اوکراین، این خبر را منتشر کرده بود اما جمهوری اسلامی آن را تکذیب کرد.

همچنین باشگاه خبرنگاران جوان روز دوشنبه ۳۰ خرداد در خبری با عنوان «دونتسک؛ شریک جدید ایران در آن سوی دریای سیاه» امضای این توافق تجاری را گزارش کرده بود.

روسیه همچنین پس از حمله به اوکراین، همه‌پرسی‌هایی با اجبار همگانی به رای دادن، در چهار منطقه نیمه اشغالی دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا برگزار کرده و مدعی است اکثریت قاطع ساکنان این مناطق به نفع پیوستن به روسیه رای داده‌اند.

روسیه سال ۲۰۱۴ میلادی نیز شبه جزیره کریمه در اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد. در همین حال مقامات آمریکا از حضور نیروهای نظامی ایران در کریمه برای ارائه آموزش پهپادی به روسیه خبر داده‌اند.

همچنین واشینگتن پست به نقل از یک مقام نظامی آگاه خبر داده بود که تهران توافق کرده برای روسیه یک کارخانه تولید پهپاد را طراحی کند و بر آن نظارت فنی داشته باشد. این کارخانه احتمالا در منطقه تاتارستان ساخته خواهد شد.

بر اساس این گزارش، روسیه قرار است علاوه بر مشوق‌های دیگر، به جمهوری اسلامی یک میلیارد دلار پرداخت کند.

در همین حال شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، ۲۶ بهمن اعلام کرد جنگنده‌های سوخو-۳۵ که ایران به روسیه سفارش داده، اوایل سال آینده وارد کشور می‌شود.

پیشتر کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل به نقل از منابع اطلاعاتی غربی اعلام کرده بود روسیه قصد دارد به زودی چندین فروند جنگنده پیشرفته سوخو-۳۵ به ایران بدهد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید