به دنبال انتقادها درباره همکاری با تهران، پاناما ثبت ۱۳۶ کشتی مرتبط با ایران را لغو کرد

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

به دنبال انتقادها به همکاری پاناما با جمهوری اسلامی، سازمان امور دریایی پاناما اعلام کرد این کشور در چهار سال گذشته گواهی ثبت ۱۳۶ کشتی مرتبط با شرکت ملی نفت ایران را لغو کرده است. این سازمان بزرگ‌ترین نهاد ثبت کشتی‌ها در جهان به شمار می‌رود.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۸ دی‌ بر اساس اطلاعات شرکت‌های ردیاب کشتی‌ها گزارش داد محموله‌های نفت خام ایران در دو ماه آخر سال گذشته میلادی به بالاترین میزان خود رسیده و امسال نیز شروع قدرتمندی را آغاز کرده است.

این افزایش صادرات نفت خام ایران که عمدتا به چین و ونزوئلا صورت می‌گیرد، در حالی است که آمریکا شرکت‌های کمک‌کننده به فروش نفت ایران را تحریم کرده است.

روز دوشنبه، جب بوش، فرماندار پیشین فلوریدا، از دولت آمریکا خواست پاناما را تحت فشار قرار دهد تا از «کمک» به جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها خودداری کند.

جب بوش یکی از اعضای سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای است که به دنبال جلوگیری از تبدیل جمهوری اسلامی به یک قدرت منطقه‌ای مجهز به سلاح اتمی است.

رویترز به نقل از سازمان‌های مستقل اعلام کرد مالکان چندین کشتی متهم به عضویت در شبکه ایران، در پاناما ثبت شده‌اند.

پاناما به تازگی اعلام کرد کشتی‌هایی را که در دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی فعال بودند از فهرست شرکت‌های ثبت شده حذف کرده و آن‌ها دیگر قادر به دریانوردی با پرچم این کشور نیستند. با این حال مشخص نیست این اقدام تا چه اندازه در صادرات نفت از سوی جمهوری اسلامی تاثیرگذار باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.