سفیر ایران، بدون اشاره به خلیج‌فارس، قهرمانی عراق را تبریک گفت!

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

محمدکاظم آل‌صادق، سفیر جمهوری اسلامی در عراق در پیام تبریک خود برای قهرمانی تیم ملی عراق در عرب‌کاپ، هیچ اشاره‌ای به #خیلج_فارس نکرد. این درحالی است که مقامات عراقی درجریان همین تورنمنت بارها، بجای خلیج فارس از «خلیج عربی» نام بردند. اتفاقی که در پیام تبریک مقتدی صدر هم تکرار شد

بلوای «خلیج عربی» در عرب‌کاپ، در دو هفته گذشته ایرانیان را عصبانی کرده است. تکرار استفاده از این نام برای خلیج فارس توسط مقام‌های عراقی، فیفا و رییس آن، به تنش‌های رسانه‌ای منجر شده است. اما دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی غیر از چند تذکر خشک و خالی و نرم، کار دیگری نکرده است.

انفعال جمهوری اسلامی تا حدی بود که نخست‌وزیر عراق در یک گفتگوی مستقل گفت نه تنها بابت استفاده از «خلیج عربی» عذرخواهی نمی‌کند،‌ بلکه مدعی شد که این یک «واقعیت تاریخی» است؛ السودانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه دویچه‌وله که نام خلیج، فارس است یا عربی مدعی شد: «کشورهای خلیج عربی» این یک واقعیت است و نمی‌خواهیم وارد این مسأله بشویم که عده‌ای تلاش کردند برای آن جنجال آفرینی کنند.

اما درحالی که ایرانی‌ها انتظار داشتند دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی به این اظهارات واکنش نشان دهد و حداقل از نظر تبلیغاتی، با نظر مردم همراهی کند، محمدکاظم آل‌صادق، سفیر جمهوری اسلامی در عراق در پیام تبریک خود به قهرمانی تیم ملی این کشور هیچ اشاره‌ای به خلیج فارس نکرد: ما به مردم عراق برای پیروزیشان تبریک می گوییم که نشان دهنده اراده جوانان و عزم آنها برای رسیدن به آن است.»

او ابراز امیدواری کرده که «جوانان عراقی می توانند با همان روحیه ای که در ورزش از خود نشان دادند، در عرصه های مختلف علمی، صنعتی و فناوری به رشد و پیشرفت دست یابند و به موفقیت هایی برای کشور خود دست یابند.»

همزمان مقتدی صدر، رهبر جریان صدر که در افتتاحیه جام کشورهای عربی به عنوان نخستین شخصیت سیاسی، از «خلیج عربی» استفاده کرد، در پیام تبریک خود به قهرمانی تیم ملی عراق در عرب کاپ، نوشت: «به ملت و تیم ملی عراق برد بزرگ در مسابقه فینال جام در ۲۵ امین دوره اش که در عراق دوست داشتنی مان برگزار شد را تبریک می گوییم. همچنین از همه تیم های فوتبال کشورهای عربی که در این دور از جام شرکت کردند؛ جامی که عراق را با لباس جدیدی پر از عشق و صلح به صف عربی بازگرداند، تشکر می کنیم. ای کشورهای «خلیج عربی» به شما در عراق عربیت و سربلندی درود می فرستیم.»

محمدکاظم آل‌ صادق که متولد شهر نجف عراق است، در فروردین ۱۴۰۱ سفیر ایران در عراق و جایگزین ایرج مسجدی شد. آل صادق سال‌ها در سفارت ایران در بغداد به عنوان معاون اول مسجدی فعالیت می‌کند.

نکته اینجاست که سفرای ایران در عراق را معمولا سپاه پاسداران و سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه، انتخاب می‌کند. پیش از برخی کاربران ایرانی آل‌صادق را از پرسنل پیشین اداره «اطلاعات سپاه» دانسته بود که عضو هیئت مدیره انجمن «پیشکسوتان سپاس»، تشکیل‌شده از نیروهای بازنشسته این نهاد امنیتی نظامی است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید