جمهوری اسلامی و کره جنوبی سفیران یکدیگر را احضار کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

در پی شدت گرفتن تنش دیپلماتیک میان تهران و سئول، مقام‌های جمهوری اسلامی و کره جنوبی سفیران یکدیگر را به وزارت امور خارجه خود احضار کردند.

خبرگزاری دولتی یونهاپ کره جنوبی از احضار سفیر جمهوری اسلامی در سئول به وزارت امور خارجه کره جنوبی خبر داد.

لیم سو سوک، سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی نیز نوشت که چو هیون دونگ، معاون اول وزیر امور خارجه این کشور، سعید بادامچی شبستری، سفیر جمهوری اسلامی در سئول را فراخوانده و مجددا موضع سئول را در مورد اظهارات اخیر رییس‌جمهوری کره جنوبی در مورد ایران تکرار کرده است.

یون سوک یول، رییس‌جمهوری کره جنوبی در سفر اخیر خود به امارات متحده عربی، جمهوری اسلامی را دشمن و بزرگ‌ترین تهدید امارات توصیف کرد.

سربازانی از کره جنوبی در امارات متحده عربی مستقر هستند و آقای یون شرایط امارات و کره جنوبی را شبیه یکدیگر دانسته بود که هر کدام در شمال کشور خود با دشمنانی مواجه‌اند.

همچنین روز چهارشنبه ۲۸ دی، خبرگزاری دولتی ایرنا در ایران گزارش داد سفیر کره جنوبی در پی «اظهارات مداخله‌جویانه» رییس‌جمهوری این کشور در امارات، به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی احضار شده است.

بر اساس این گزارش، مقام‌های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در جریان این احضار مدعی «روابط دوستانه تهران با اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس» شدند و افزودند: «اظهارات رییس‌جمهوری کره دخالت در این روابط دوستانه و موجب تضعیف صلح و ثبات در منطقه است.»

روابط سئول با تهران به جز موضوع مسدود شدن هفت میلیارد دلار در بانک‌های کره‌ای به دلیل تحریم‌های آمریکا، معمولا روابطی عادی و به دور از تنش تلقی می‌شد.

با این حال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر یک نفت‌کش کره جنوبی را برای مدتی توقیف کرد.

یون سوک یول اما اولین رهبر یک کشور آسیایی نیست که آشکارا مواضعی علیه جمهوری اسلامی اتخاذ می‌کند.

اظهارات رییس‌جمهوری کره جنوبی که احتمالا نوعی چرخش در سیاست کشورش در قبال جمهوری اسلامی به شمار می‌رود، در حالی است که پیشتر بیانیه‌های مشترک رییس‌جمهوری چین نیز در سفر به منطقه، خشم جمهوری اسلامی را برانگیخت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.