تصویب قطعنامه پارلمان اروپا علیه سپاه و تکرار تهدیدها؛ رئیسی: سپاه نیروی رسمی کشور است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

ابراز نگرانی مقام‌های جمهوری اسلامی از قطعنامه پارلمان اروپا علیه جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه دارد. ابراهیم رئیسی که قطعنامه پارلمان اروپا خواهان تحریم خود او نیز شده، در واکنش به این قطعنامه گفت سپاه پاسداران «نیروی رسمی و بخشی از سازمان نظامی کشور» است.

رئیسی روز پنج‌شنبه ۲۹ دی در جلسه هیات دولت در این زمینه مدعی شد که قطعنامه اخیر پارلمان اروپا «از روی استیصال و پس از تلاش‌های ناموفق خیابانی آنها برای زدن ضربه به جمهوری اسلامی» تصویب شد.

جمهوری اسلامی همواره خیزش سراسری علیه خود را به کشورهای غربی نسبت داده است.

رئیسی همچنین گفت: «این اقدام برخلاف قوانین بین‌الملل و منشور سازمان ملل است.»

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی هم به اتحادیه اروپا «نسبت به عواقب» این قطعنامه هشدار داد.

این ستاد در بیانیه‌ای نوشت: «این تصمیم نابخردانه، با ابتدایی‌ترین حقوق و قواعد بین‌المللی مغایرت آشکار دارد.»

همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه ۲۹ دی گفت:‌ «ما بارها گفته‌ایم سپاه پاسداران یک سازمان رسمی و مستقل است که نقش اصلی آن برای تضمین امنیت ایران است. اقدامات پارلمان اروپا برای قرار دادن این سازمان در فهرست گروه‌های تروریستی به نوعی تیری به پای خود اروپا است.»

پیش از آن و در آستانه تصویب قطعنامه پارلمان اروپا که در آن از جمله از اتحادیه اروپا خواسته شده است سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی فهرست کند، جمهوری اسلامی ابراز نگرانی شدید کرد که تصویب چنین قطعنامه‌ای «تبعات منفی» دارد.

نشست نمایندگان پارلمان اروپا برای بررسی و رای‌گیری درباره پیش‌نویس قطعنامه‌ای که اعدام و سرکوب معترضان از سوی جمهوری اسلامی را محکوم می‌کند و از شورای اتحادیه اروپا می‌خواهد سپاه پاسداران را در فهرست گرو‌های تروریستی قرار ‌دهد، روز پنج‌شنبه ۲۹ دی برگزار شد و نمایندگان پارلمان اروپا قطعنامه ۳۲ بندی محکومیت سرکوب اعتراضات در ایران و قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی را تصویب کردند.

این قطعنامه همچنین خواستار توقف اعدام‌ها در ایران و تحریم علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی و خانواده‌های آنان شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.