سازمان زندان‌ها در موضوع آتش‌سوزی اوین، علیه شش زندانی سیاسی شکایت کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۷

سازمان زندان‌ها علیه شش زندانی سیاسی به نام‌های یاشار توحیدی، پارسا گلشنی، جواد سیدی، امیرعباس آذرم‌وند، محمد خانی و رضا سلمان‌زاده در رابطه با آتش‌سوزی روز ۲۳ مهر ماه زندان اوین شکایت کرد.

عرفان کرم‌ویسی، وکیل دادگستری، روز دوشنبه ۲۶ دی در توییتی نوشت شکایت مطرح شده از سوی سازمان زندان‌ها علیه این شش نفر، به شعبه یک دادیاری دادسرای ناحیه ٣٣ تهران (دادسرای اوین) ارجاع شده است.

در هفته‌های گذشته حساب کاربری «امیرعباس آزرم‌وند را آزاد کنید» در اینستاگرام گفته بود سازمان زندان‌ها به دنبال پرونده‌سازی برای این شش زندانی سیاسی سیاسی بند هشت اوین است.

شامگاه ۲۴ مهر ماه و از ساعت هشت شب، تصاویر و خبرهایی از وقوع آتش‌سوزی شدید در زندان اوین و شنیده شدن صدای ممتد شلیک و آژیر خطر از این زندان منتشر شد.

به دنبال این آتش‌سوزی، سرکوب زندانیان با پرتاب گاز اشک‌آور و تیراندازی به سوی آنان انجام گرفت و یاشار توحیدی، دانشجوی مهندسی هوافضای دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران و محمد خانی، مترجم، پژوهشگر و دانشجوی دکتری رفاه اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی، هر دو هدف گلوله‌های ساچمه‌ای و جنگی ماموران امنیتی قرار گرفتند.

امیرعباس آزرم‌وند هم جزو ۴۰ نفری بود که پس از آتش‌سوزی، با وجود ساچمه‌هایی در بدن خود به زندان رجایی‌شهر منتقل شد اما برای درمان او نیز همچون یاشار توحیدی و محمد خانی اقدامی انجام نگرفت.

رضا سلمان‌زاده نیز در آن شب هدف گلوله ساچمه‌ای قرار گرفت و در اثر ضرب‌ و جرح ماموران، دستش شکست.

جواد سیدی اما به پایش گلوله ساچمه‌ای اصابت کرد و تا روزها بعد از آن از دسترسی به امکانات درمانی محروم بود.

پایگاه رسانه‌ای قوه قضاییه تعداد کشته‌های این آتش‌سوزی را هشت نفر اعلام کرد اما با گذشت سه ماه از این اتفاق، هنوز اطلاعات دقیقی از جزییات حادثه، تعداد کشته‌شدگان و مجروحان منتشر نشده است.

در همان روزها سه شاهد عینی در زندان اوین به ایران‌اینترنشنال گفتند آتش‌سوزی زندان کار خود جمهوری اسلامی بوده و تعداد زندانیانی که در این اتفاق کشته‌ شده‌اند، بیش از آمار رسمی است.

به گفته این شاهدان، حکومت با یک نقشه فرار ساختگی، به دنبال سرکوب نارضایتی‌ها و شعارهای زندانیان بود و از قبل برای این کار برنامه‌ریزی کرده بود.

مدتی بعد نمایندگان مجلس و مقام‌های جمهوری اسلامی، تعدادی از زندانیان سیاسی بند هشت را مقصر آتش‌سوزی اوین معرفی کردند.

این در حالی است که پس از پایان درگیری‌ها، تعدادی از زندانیان سیاسی این بند به وسیله گارد ویژه از بند خارج شده و تا مدت‌ها اطلاعی از وضعیت آنان در دست نبود.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
مستند کوتاه - روزنامه‌های مشروطه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید