تجمع مقابل خانه مولوی گرگیج برای اعتراض به احضار این روحانی سرشناس اهل سنت

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۵

گروهی از اهالی گالیکش مقابل خانه مولوی محمدحسین گرگیج، روحانی شاخص اهل سنت در استان گلستان تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی، خواستار لغو احضار او به دادگاه ویژه روحانیت شدند.

بر اساس ویدیوهای منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، مردم گالیکش در استان گلستان روز یکشنبه ۲۵ دی‌ماه در حمایت از مولوی محمدحسین گرگیج، امام‌جمعه اهل سنت برکنارشده آزادشهر، در مقابل منزل او تجمع کرده‌اند.

«مولانای با غیرت، حرف تو حرف ملت» از جمله شعارهای سرداده شده در این تجمع بود. مولوی گرگیج پس از برکناری به دادگاه ویژه روحانیت گرگان احضار شده است.

همچنین بر اساس تصاویر رسیده به ایران اینترنشنال، بنرهای مولوی گرگیج از سوی مردم در شهرستان گالیکش نصب شده است.

پیشتر سایت حال‌وش گزارش داده بود که این امام‌جمعه برکنارشده آزادشهر، شامگاه چهارشنبه در تماسی تلفنی به دادگاه ویژه روحانیت گرگان احضار شده اما به آن مراجعه نکرده است.

در پی احضار مولوی گرگیج، شهروندان اهل سنت گلستان در فراخوانی اعتراضی خواستار عقب‌نشینی حکومت از احضار گرگیج شدند.

این در حالی است که شهروندان اهل سنت گلستان در روزهای اخیر بارها در حمایت از گرگیج در مقابل منزل او تجمع کردند.

روز جمعه نیز نمازگزاران اهل سنت در گالیکش پس از نماز جمعه، در حمایت از مولوی محمدحسین گرگیج در خیابان تجمع کردند.

همچنین دو هفته پیش، نمازگزاران اهل سنت در گالیکش استان گلستان در حمایت از مولوی محمدحسین گرگیج مقابل خانه او تجمع کردند.

مولوی گرگیج در آذرماه ۱۴۰۰،با حکم نماینده علی خامنه‌ای در استان گلستان، از امامت جمعه اهل سنت آزادشهر عزل شد که واکنش منفی بسیاری از مردم منطقه را به همراه داشت.

عزل او در پی سخنانی در خصوص مباحث دینی صورت گرفت.

این در حالی است که مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان با انتقاد از احضار مولوی گرگیج به دادگاه ویژه روحانیت، روز جمعه گفت: «مولانا گرگیج، تجربیات بزرگی در تفسیر دارند و هزاران شاگرد از ایشان فیض حاصل کرده‌اند و از علمای فهیم و برجسته و دلسوز کشور است.»

او افزود: «ایشان ناصحانه صحبت می‌کند و تخریب نمی‌کند. در بسیاری از جاهای دنیا این حرف‌های ناصحانه تشویق می‌شوند. حالا ایشان به خاطر اینکه بعد از یک سال نماز داده‌اند، به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده‌اند. این شایسته یک عالم دلسوز نیست. راه این مسائل گفتمان است. علما و سیاستمداران را بفرستید اگر مشکلاتی هست با ایشان صحبت کنند.»

مولوی عبدالحمید بارها از اعمال تبعیض علیه اهل سنت در ایران و همچنین بازداشت روحانیان اهل سنت انتقاد کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.