وال استریت ژورنال: جمهوری اسلامی قیمت نفت ارسالی برای سوریه را دو برابر کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۵

نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال خبر داد که مقام‌های جمهوری اسلامی عرضه نفت ارزان از سوی ایران به سوریه را محدود و قیمت نفت ارسالی به سوریه را به دلیل مشکلات اقتصادی خود دو برابر کرده‌اند.

وال استریت ژورنال روز یکشنبه ۲۵ دی در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت که مقام‌های جمهوری اسلامی به دولت دمشق گفته‌اند که اکنون باید برای محموله‌های اضافی نفت هزینه بیشتری بپردازند.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی قصد دارد قیمت نفت ارسالی خود برای سوریه را دو برابر کند و به قیمت بازار، به بیش از هفتاد دلار برای هر بشکه بفروشد.

وال استریت ژورنال همچنین اضافه کرد که جمهوری اسلامی ارسال محموله‌های جدید نفت به سوریه به صورت اعتباری را رد کرده و از دمشق خواسته که از این پس، برای محموله‌های نفت پیش‌پرداخت بپردازد.

این روزنامه به نقل از حمید حسینی رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در تهران نوشت: «اکنون ما خودمان تحت فشار هستیم. دلیلی برای فروش به سوریه با قیمت پایین وجود ندارد.»

وال استریت جورنال نوشت که هنوز وزارت خارجه سوریه و وزارت خارجه ایران به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

بر اساس این گزارش، حجم نفت ارسالی تهران به دمشق در سه ماهه آخر سال گذشته میلادی به میزان مدت مشابه سال قبل از آن بود، اما جمهوری اسلامی از افزایش عرضه برای پاسخگویی به تقاضای بیشتر از سوی سوریه خودداری کرده است.

به گفته افراد مطلع، خط اعتباری که قبلا به سوریه اجازه می‌داد پول نفت دریافتی از ایران را بعدا پرداخت کند، پس از آن که جمهوری اسلامی تصمیم گرفت قیمت را از سی دلار برای هر بشکه نفت بیشتر کند، به سرعت تمام شد.

بر اساس گزارش شرکت کپلر، سوریه معمولا ماهانه دست‌کم دو محموله نفت از ایران دریافت می‌کند، اما نفتکش بعدی از ایران قرار نیست تا اوایل ماه مارس ایران را به مقصد سوریه ترک کند.

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال تاکید کرد که جمهوری اسلامی تاکنون از پول نقد و نفت با تخفیف، برای گسترش نفوذ خود در سوریه و به چالش کشیدن عربستان سعودی و اسرائیل در منطقه استفاده می‌کرده، اما اکنون مشکلات اقتصادی ایران موجب شده که جاه‌طلبی‌های جمهوری اسلامی ضربه تازه‌ای بخورد.

ایران و روسیه حامیان اصلی دولت بشار اسد در سوریه هستند و به او کمک می‌کنند تا اعتراض‌های مسلحانه‌ای را که از بیش از یازده سال پیش در این کشور آغاز شد، سرکوب کند.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، دولت بشار اسد بیش از نیمی از نیازهای نفتی خود را از جمهوری اسلامی تامین می‌کند و تصمیم‌های جدید مقام‌های جمهوری اسلامی، اقتصاد سوریه را با مشکلات بیشتری مواجه خواهد کرد.

سوریه اکنون با شدیدترین بحران در زمینه کمبود سوخت از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور روبه‌روست.

به گفته رسانه‌های سوریه، هر روز ساکنان پایتخت ساعت‌ها در نزدیکی پمپ بنزین‌های از کار افتاده، صف می‌کشند.

همچنین بر اساس گزارش این رسانه‌ها، هزینه حمل و نقل در سوریه افزایش یافته و کالاها نیز گران‌تر شده است.

دولت دمشق ماه گذشته برخی از دفاتر اداری را برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای چند روز تعطیل کرد. همچنین بسیاری از کارخانه‌ها به دلیل کمبود برق در حال تعطیل شدن هستند.

این گزارش وال استریت ژورنال در حالی است که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه در سفر به دمشق در دیدار با بشار اسد قول داد روابط مستحکم جمهوری اسلامی با سوریه حفظ شود.

با وجود این که دو طرف درباره پروژه تولید برق در سوریه گفت‌وگو کردند، اما اشاره‌ای به عرضه نفت ایران به سوریه در این دیدار نشد.

وال استریت ژورنال نوشت که هرگونه بهبود اوضاع دولت دمشق، وابسته به بهبود اوضاع ایران است، اما با توجه به شرایط کنونی و گسترش فقر در ایران، بهبود اوضاع این کشور به این زودی‌ها اتفاق نخواهد افتاد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.