نگرانی‌ها از احتمال اعدام متهمان «خانه اصفهان»؛ «روند اعدام مجید کاظمی را متوقف کنید!»

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۴

نگرانی‌ها درباره احتمال اجرای احکام اعدام سه زندانی معترض در پرونده موسوم به «خانه اصفهان»، با انتقال مجید کاظمی و سعید یعقوبی به انفرادی افزایش یافته است. امیر نصر آزادانی، فوتبالیست و از دیگر متهمان این پرونده هم با انتشار فایلی صوتی خواستار حمایت جامعه ورزشی از خود شد.

همکاران و خانواده مجید کاظمی، بازداشت‌شده محکوم به اعدام در پرونده موسوم به «خانه اصفهان»، روز شنبه ۲۴ دی با انتشار پیامی ویدیویی خواستار آزادی این جوان معترض زندانی شدند.

مادربزرگ مجید در این ویدیو او را جوانی مهربان و خونگرم توصیف کرد و همکارش گفت در کارگاه صنایع دستی‌ای که او راه‌اندازی کرده، پنج، شش نفر کار می‌کنند.

مادر مجید کاظمی نیز فرزندش را «جوانی پرکار، کشتی‌گیر و نان‌آور خانواده» توصیف کرد و از مردم کمک خواست تا جمهوری اسلامی طناب دار را از گردن پسرش بردارد.

روز جمعه نیز پیامی صوتی از مجید کاظمی از زندان منتشر شد که در آن می‌گوید او را تحت شکنجه وادار کرده‌اند تا علیه خود شهادت دروغ بدهد.

در این فایل صوتی او می‌گوید: «من نه اسلحه‌ای داشتم و نه کاری کردم. همه اینها زیر شکنجه بوده .... زدند و گفتند بگو این اسلحه مال توست، گفتیم باشد. زدند و گفتند باید برویم بازسازی صحنه جرم، گفتیم باشد. زدند و گفتند این‌ها را در دادگاه بگو .... همه این‌ها زیر شکنجه بوده. اگر نه من نه اسلحه داشتم و نه کاری کردم.»

پیش از تاکید خود مجید کاظمی بر اعتراف‌گیری زیر شکنجه هم برخی گزارش‌ها حاکی از آن بود که او در تمام مراحل از بازداشت تا دادگاه، تحت ضرب و جرح بوده است.

سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی نیز دو تن دیگر از متهمان پرونده خانه اصفهان هستند که همراه با مجید کاظمی به اعدام محکوم شده‌اند.

صالح میرهاشمی هم پیش از این از شکنجه خود در بازداشت خبر داده و گفته بود زیر کتک، گوش‌ و دندان‌هایش را شکسته‌اند.

سعید یعقوبی هم که تنها نان‌آور خانواده و والدین سالمندش است، به گفته برخی نزدیکانش به انفرادی منتقل شده و همین موضوع نگرانی‌ها درباره اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام این جوان را افزایش داده است.

روز جمعه و هم‌زمان با انتشار فایل صوتی مجید کاظمی، در حالی برخی منابع خبر از انتقال او به سلول انفرادی دادند که حکم اعدام این جوان در دیوان عالی کشور تایید نشده است.

به گفته حساب کاربری ۱۵۰۰ تصویر، مجید کاظمی برای امروز (شنبه) قرار ملاقات داشته که آن را هم لغو کرده‌اند.

روز شنبه و هم‌زمان با این اتفاق، فایلی صوتی از امیر نصر آزادانی، فوتبالیست زندانی و از متهمان پرونده خانه اصفهان که مجموعا به ۲۶ سال حبس محکوم شده، از طرف چند منبع به دست ایران‌اینترنشنال رسید که در آن تاکید می‌کند به حمایت ورزشکاران نیاز دارد.

او در این پیام صوتی از زندان مرکزی اصفهان می‌گوید: «روزهای خیلی سختی است و امیدوارم بگذرد و بتوانیم دوباره کنار همدیگر باشیم. دست من به جایی بند نیست و امیدم فقط به خدا و تمام کسانی است که بیرون زندان هستند. چشم امیدم به حمایت است. حکم‌های سنگینی برای من بریدند که من مستحق آن نیستم. من واقعا کاری نکردم.»

فوتبالیست سابق تیم‌های تراکتور و سپاهان در این فایل صوتی از جامعه ورزشی و دوستان فوتبالیست خود خواست صدای او باشند و حمایتش کنند.

جمهوری اسلامی در پرونده‌ای که از آن با عنوان «خانه اصفهان» یاد می‌شود چندین نفر را در رابطه با حمله مسلحانه روز ۲۵ آبان در محله خانه اصفهان متهم کرد و مدعی شد در این حمله، دو مامور امنیتی و یک افسر فراجا به دست معترضان کشته شده‌اند.

برای رسیدگی به این اتهامات چهار جلسه دادگاه در روزهای هفت، هشت و ۱۰ دی در اصفهان برگزار شد که بر اساس آن مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی به اعدام محکوم شدند.

در این پرونده، همچنین دادگاه امیر نصر آزادانی را به مجموعا ۲۶ سال و سهیل جهانگیری را به دو سال حبس محکوم کرد.

همچون بسیاری از معترضان بازداشت شده دیگر، متهمان پرونده موسوم به خانه اصفهان نیز از زمان بازداشت تا اعلام رای دادگاه، به وکیل انتخابی دسترسی نداشته و از دسترسی به دادرسی عادلانه محروم بوده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید