عراق؛ اولین قدرت‌نمایی مقتدی صدر سه ماه پس از نخست‌وزیری محمد شیاع السودانی

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۲۳

سه ماه پس از آغاز فعالیت محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق، جریان مقتدی صدر با برگزاری نماز جمعه، بار دیگر در شهرهای مختلف کشور قدرت‌نمایی کرد.

صبح امروز هزاران هوادار صدری در ده‌ها شهر عراق با پوشیدن کفن سفید برای مشارکت در نماز جمعه، وارد خیابان‌ها شدند.

این اولین قدرت‌نمایی صدری‌ها در چند ماه اخیر و پس از تشکیل دولت جدید محسوب می‌شود؛ دولتی که نفوذ شبه‌نظامیان و جریان‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی در آن زیاد است.

دفتر مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، دوشنبه گذشته اعلام کرده بود نماز جمعه این هفته در تمامی استان‌ها از جمله بغداد به صورت مشترک با حضور نمازگزاران شیعه و سنی برگزار می‌شود.

درگیری سیاسی در عراق بین جریان صدر و هواداران جمهوری اسلامی در تابستان امسال و برای چند ماه ادامه داشت.

به دنبال پیروزی ائتلاف صدر در انتخابات پارلمانی عراق، گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ابتدا نتیجه انتخابات و بعد تشکیل دولت را به چالش کشیدند تا آنجا که نمایندگان ائتلاف صدر با وجود داشتن بیشترین کرسی‌ها، از پارلمان استعفا کردند و بدین ترتیب، مجلس عملا دست ائتلاف چارچوب هماهنگی، شامل اعضای سابق حشد الشعبی افتاد.

پس از آن مقتدی صدر که همواره مخالف مداخله جمهوری اسلامی در سیاست داخلی عراق بوده، اعلام کرد از سیاست کناره‌گیری کرده است.

ساعتی پس از اعلام کناره‌گیری صدر، هوادارانش به ساختمان‌های دولتی عراق، از جمله کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد هجوم بردند و به تعدادی از دفاتر گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت تهران نیز حمله کردند.

این درگیری‌ها ده‌ها کشته و مجروح برجای گذاشت که عمده آنان از معترضان طرفدار صدر بودند.

هواداران صدر از شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی به عنوان عاملان اصلی شلیک به سوی معترضان نام بردند.

بحران سیاسی در عراق در نهایت با انتخاب لطیف جمال رشید، سیاستمدار باسابقه کُرد به عنوان رییس‌جمهوری جدید در روز ۲۱ مهر تا حدودی مهار شد. او محمد شیاع السودانی، نامزد گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی را به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور معرفی کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.