سفر امیرعبداللهیان به لبنان و تاکید بر آمادگی ایران برای تامین سوخت «دوست باوفای» خود

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۲۳

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، با سید حسن نصرالله، دبیر‌کل حزب‌الله لبنان ملاقات کرد. قرار است او دیدارهایی نیز با رییس پارلمان و نخست‌وزیر موقت این کشور داشته باشد. او همچنین در دیدار با همتای لبنانی خود بر آمادگی جمهوری اسلامی برای تامین سوخت لبنان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال از لبنان، امیرعبداللهیان شب گذشته (۲۲ دی) برای سفری سه روزه وارد بیروت شد و صبح امروز با همتای لبنانی خود عبدالله بو حبیب دیدار کرد.

او در کنفرانس خبری مشترک با حبیب تاکید کرد جمهوری اسلامی در هر شرایطی «دوست با وفای لبنان» خواهد ماند و ایران آماده تامین سوخت لبنان است.

خالد ممتاز، تحلیل‌گر سیاسی لبنانی، در همین زمینه به ایران‌اینترنشنال گفت: «سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به بیروت در شرایطی است که محور مقاومت مورد تاکید جمهوری اسلامی، از لبنان تا ایران، عراق و سوریه با مشکلات فراوانی روبه‌روست.»

مشکلاتی که به گفته او، با تنش در مقابله با اسرائیل و تحریم‌های آمریکا علیه این محور رو به افزایش است.

به گفته ممتاز، این سفر که در چهارچوب حمایت تهران از کشورهای تحت نفوذش انجام می‌شود، نشان می‌دهد جمهوری اسلامی به‌رغم خیزش مردمی در داخل، هنوز به دنبال گسترش نفوذ خود در منطقه است.

این تحلیل‌گر لبنانی همچنین با اشاره به سوخت اهدایی جمهوری اسلامی گفت که این سوخت هنوز به لبنان نرسیده است.

در حالی که ایران با مشکلات داخلی سیاسی و اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند، به نظر می‌رسد وعده انتقال سوخت، پروپاگاندایی از سوی جمهوری اسلامی برای آرام کردن شیعیان خشمگین جنوب لبنان باشد.

برخی از کاربران لبنانی در شبکه‌های اجتماعی هم به موضوع کمک‌های ایران برای کشورشان اشاره کرده و می‌گویند جمهوری اسلامی حدود یک سال پیش هم از اهدای سوخت به لبنان خبر داده بود اما تاکنون چنین وعده‌ای عملیاتی نشده است.

از سوی دیگر حضور ناگهانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در لبنان، در کانون توجه رسانه‌های این کشور قرار گرفت چرا که به‌رغم تاکید نصرالله بر عدم دخالت تهران در امور داخلی لبنان، این سفر همزمان با ادامه بحران انتخاب ریاست جمهوری در لبنان صورت گرفته است.

این سفر رسمی همچنین در آستانه سخنرانی دبیر‌کل حزب‌الله لبنان در روز سه‌شنبه آینده و حاکی از تاکید جمهوری اسلامی بر نفوذ خود در لبنان از طریق حزب‌الله است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید