حزب‌الله لبنان انتشار کاریکاتور علی خامنه‌ای را محکوم و شارلی ابدو را «شوم» خطاب کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۲

در اولین واکنش نسبت به خیزش انقلابی ایرانیان، حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای بدون پرداختن مستقیم به این خیزش و سرکوب شدید آن از سوی جمهوری اسلامی، انتشار کاریکاتورهای علی خامنه‌ای در مجله فرانسوی شارلی ابدو را محکوم کرد.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال در لبنان، حزب‌الله در بیانیه‌ای درباره کاریکاتورهای مجله فرانسوی شارلی ابدو از رهبر جمهوری اسلامی، این مجله را «شوم» توصیف کرد.

این بیانیه اولین واکنش حزب‌الله به حوادث اخیر ایران است و برخی لبنانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی این سوال را مطرح کردند که چرا حزب‌الله هیچ واکنشی نسبت به اعدام جوانان از سوی جمهوری اسلامی نداشته اما انتشار کاریکاتور علیه خامنه‌ای را فورا محکوم کرده است؟

حسن نصرالله، دبیر‌کل این سازمان تاکنون از نشان دادن هر نوع واکنشی نسبت به خیزش رو به رشد مردم ایران و نیز سرکوب خونین معترضان از سوی رژیم جمهوری اسلامی، خودداری کرده است.

به گزارش ایندیپندنت عربی، خودداری حزب‌الله از واکنش نشان دادن به اعتراضات ایران، به دلایل متعددی از جمله متزلزل شدن قدرت گروه‌های تحت حمایت سپاه پاسداران در منطقه پس از خیزش ایرانیان است و این که می‌داند رژیمی که سال‌ها از آنها حمایت کرده، در خطر سقوط قرار دارد.

به گفته ایندیپندنت، خیزش مردمی در ایران موجب شده تا مقامات حزب‌الله برخلاف گذشته، اکنون سفرهای خود را به ایران در زمینه سرمایه‌گذاری و تجارت، به صورت کاملا سری انجام دهند.

این روزنامه اضافه کرد جمعیت زیادی از مردم ایران که از فقر رنج می‌برند، حزب‌الله را مسوول بخشی از بحران اقتصادی کشور خود می‌دانند.

حزب‌الله اما در بیانیه خود، هدف شارلی ابدو را «تضعیف بالاترین جایگاه اسلامی و دینی در جهان امروز» عنوان کرده است چرا که به گفته این سازمان، «امام علی خامنه‌ای نه تنها رهبر یک کشور بزرگ، بلکه امام یک امت و مرجع دینی ده‌ها میلیون مومن است».

حزب‌الله همچنین با محکوم کردن انتشار کاریکاتورهای شارلی ابدو، دولت فرانسه را به اتخاذ تدابیر سخت برای مجازات مسوولان این اقدام فراخواند و تاکید کرد: «دولت فرانسه باید درگیری سیاسی با ایران و توهین بی‌شرمانه این مجله علیه مقدسات را از همدیگر جدا کند.»

مجله فرانسوی شارلی ابدو روز چهاردهم دی، ۳۵ کاریکاتور از علی خامنه‌ای منتشر کرد که از میان ۳۰۰ کاریکاتور رسیده به این مجله انتخاب شده بودند.

این نشریه مسابقه‌ای برای کشیدن کاریکاتور از علی خامنه‌ای با هشتگ «آخوندها گم‌ شوید» راه‌ انداخت و در توییتی خطاب به کاریکاتوریست‌‌ها نوشت: «مطمئن شوید خامنه‌ای آخرین رهبری خواهد بود که ایرانی‌ها مجبورند تحمل کنند.»

انتشار این کاریکاتورها خشم جمهوری اسلامی را در پی داشت و مقام‌های حکومتی از جمله حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، دست‌اندرکاران این نشریه فرانسوی را به دلیل کشیدن کاریکاتور‌های خامنه‌ای به انتقام تهدید کردند.

روز گذشته (۲۱ دی) و یک هفته پس از انتشار این کاریکاتورها، شارلی ابدو در یادداشتی به زبان فارسی، تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه این نشریه را نشانگر وضعیت شکننده و ضعف دیکتاتوری مذهبی در ایران خواند.

در این یادداشت آمده است: «آخوندها راضی نیستند. کاریکاتورهایی که از مقام معظم رهبری طی هفته گذشته در این صفحات منتشر شد، به نظر نمی‌رسد آنها را چندان خندانده باشد.»

شارلی ابدو همچنین تاکید کرد در پاسخ به حملات آخوندها، کارتون‌های بیشتری از آنها منتشر خواهد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید