تغییر فرمانده انتظامی کل کشور؛ خامنه‌ای اشتری را برکنار و رادان را به جای او منصوب کرد

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۷

رهبر جمهوری اسلامی، حسین اشتری، فرمانده انتظامی کل کشور را برکنار و احمدرضا رادان، جانشین سابق نیروی انتظامی را به جای او منصوب کرد.

پیشتر ایران اینترنشنال گزارش داده بود که با ادامه سرکوب اعتراضات مردم، علی خامنه‌ای، اشتری، فرمانده‌ کل فراجا را به دلیل ناکارآمدی توبیخ کرده است.

بر اساس اطلاعاتی که به ایران اینترنشنال رسیده، ‌ در پی توبیخ خامنه‌ای وضعیت روحی اشتری به هم ریخته و او نمی‌تواند زیردستانش را مدیریت کند.

در همین حال در بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس نیز اعلام شده بود خامنه‌ای به اشتری گفته است: «یک‌ وقت خود را نبازید.»

با این حال در حکم انتصاب رادن، علت برکناری حسین اشتری «پایان یافتن دوران ماموریت» او عنوان شده است.

در روزهای اول خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، ویدیویی منتشر شد که در آن اشتری، در میان ماموران یگان ویژه سرکوب، درباره مسیر مقابله با خیزش سراسری مردم به آنان می‌گفت: «یک ذره شک نکنید. مسیر ما درست است.»

خامنه‌ای اما در حکم انتصاب احمدرضا رادان خواستار «پرورش پلیس تخصصی برای بخش‌های گوناگون امنیت» شد.

احمدرضا رادان تا سال ۱۳۸۷ فرمانده انتظامی تهران بود و در این سال جانشین فرمانده نیروی انتظامی شد. او در سرکوب اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نقش داشت.

در این سال گزارش‌هایی درباره نقش رادان در شکنجه منجر به مرگ زندانیان در بازداشتگاه کهریزک منتشر شد.

با این حال اسماعیل احمدی‌ مقدم، فرمانده وقت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفته بود که او و رادان در این پرونده متهم نیستند.

سال ۱۳۹۳ احمد‌رضا رادان از سمت جانشینی فرماندهی نیروی انتظامی کنار گذاشته شده و حسین اشتری جایگزین او شد. او پس از آن رییس مرکز مطالعات راهبردی فراجا بود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید