رد پیشنهاد آتش‌بس از سوی کی‌یف: جنگ زمانی تمام می‌شود که روس‌ها از سرزمین‌های اشغالی بروند

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، پیشنهاد ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه را برای آتش‌بس ۳۶ ساعته به مناسبت کریسمس پیروان مذهب ارتدوکس رد کرد و گفت تا زمانی که روسیه نیروهای خود را از سرزمین‌های اشغالی خارج نکند، آتش‌بس برقرار نخواهد شد.

زلنسکی ساعاتی پس از طرح این موضوع از سوی پوتین، با ارسال یک پیام ویدیویی شبانه، این پیشنهاد آتش‌بس را سرپوشی از سوی روسیه برای جلوگیری از پیشروی اوکراین در منطقه شرقی دونباس و تقویت تجهیزات و نیروهای کمکی خود در این منطقه دانست.

او همچنین تاکید کرد دولت روسیه که به وحشت‌آفرینی علیه مردم اوکراین ادامه می‌دهد و مردم خود را برای کشته شدن به جنگ می‌فرستد، هیچ ارزشی برای زندگی و صلح قائل نیست.

پوتین روز پنج‌شنبه ۱۵ دی به وزارت دفاع روسیه دستور داد تا از روز جمعه برای ۳۶ ساعت نبردها را در خطوط مقدم جنگ در اوکراین متوقف کند و از اوکراین خواست به احترام این مراسم مذهبی، آتش‌بس مشابهی اعلام کند.

زلنسکی اما در پیام ویدیویی خود که نه به زبان اوکراینی بلکه به روسی در آن صحبت کرد، با رد این درخواست خطاب به پوتین گفت: «پایان جنگ به معنای پایان دادن به تجاوزات کشور شماست و جنگ زمانی پایان می‌یابد که سربازان شما [از سرزمین‌های اشغالی اوکراین] بروند یا ما آنها را بیرون برانیم.»

دیگر سیاست‌مداران اوکراینی نیز در واکنشی مشابه، پیشنهاد رهبر روسیه را «ریاکارانه» و «پنهان شدن پشت تعطیلات مسیحی» خواندند.

متحدان غربی اوکراین هم از پیشنهاد آتش‌بس موقت روسیه انتقاد کردند.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید، پیشنهاد پوتین را تلاش برای «یافتن مقداری اکسیژن و فضای تنفس» خواند.

بایدن در پاسخ به سوالی درباره دستور پوتین برای آتش‌بس موقت گفت: «من تمایلی برای پاسخ دادن به هر چیزی که پوتین می‌گوید ندارم اما برایم جالب بود که او، آماده بمباران بیمارستان‌ها، مهدکودک‌ها و کلیساها در بیست و پنجم دسامبر و سال نو بود.»

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان هم درتوییتی نوشت اگر پوتین واقعا خواهان صلح بود، «سربازانش را به خانه برمی‌گرداند».

او تاکید کرد: «آتش‌بس برای مردمی که تحت اشغال روسیه در هراسی روزانه زندگی می‌کنند، نه آزادی به ارمغان می‌آورد و نه امنیت.»

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا هم در توییتر نوشت: «توقف ۳۶ ساعته حملات روسیه، هیچ کمکی به پیشبرد چشم‌انداز صلح نخواهد کرد.»

کلیسای ارتدکس روسیه کریسمس را بر اساس تقویم جولیان در روز هفتم ژانویه جشن می‌گیرد.

دستور پوتین برای این آتش‌بس موقت پس از درخواست کیریل یکم، اسقف اعظم این کلیسا، برای برگزاری مراسم کریسمس صادر شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها