ترانه علیدوستی پس از آزادی بار دیگر حجاب اجباری خود را برداشت

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴

ترانه علیدوستی، بازیگر مطرح سینمای ایران که در پی حمایت‌هایش از خیزش انقلابی شهروندان علیه جمهوری اسلامی بازداشت شد، با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شد. او پس از آزادی، در مقابل زندان اوین بار دیگر به حجاب تحمیل شده از سوی جمهوری اسلامی تن نداد و روسری سر نکرد.

ترانه علیدوستی، روز چهارشنبه ۱۴ دی با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان اوین آزاد شد. این بازیگر سینما را حدود سه هفته پیش و پس از انتشار پستی در اعتراض به اعدام محسن شکاری، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر، بدون ارائه حکم قضایی بازداشت کردند.

در عکس‌ها و ویدیوهایی که پس از آزادی علیدوستی از او منتشر شده، او در میان کسانی که به استقبالش رفته‌اند حجاب اجباری ندارد.

آزادی او در حالی است که موجی از محکومیت‌های بین‌المللی علیه بازداشتش به راه افتاد.

در روزهای گذشته بیش از ۶۰۰ هنرمند در سراسر دنیا نامه‌ای سرگشاده برای آزادی ترانه علیدوستی امضا کردند.

مارک رافالو، پدرو آلمادووار، پنه‌لوپه کروز، ژولیت بینوش، آلفونسو کوارون، کن لوچ، کیت وینسلت و اما تامپسون از امضاکنندگان این بیانیه بودند.

ژولیت بینوش، بازیگر فرانسوی با بازنشر عکس ترانه علیدوستی نوشت: «به تمام هنرمندان ایران، زنان و مردانی که زندانی شده و مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند فکر می‌کنم. شرم بر اعدام‌های حکومت ایران. شرم بر نبود رحم و شعور، شرم! ایران در حال زایش دورانی جدید است و بازگشت به قبل وجود ندارد.»

همچنین نرگس محمدی در یادداشتی از زندان با اشاره به حبس ترانه علیدوستی در سلول انفرادی نوشت: «آنچه بر سرمان می‌آید از شر و ظلم و ابتذال و تزویر حکومت دینی استبدادی است.»

او اضافه کرد: «ترانه تاکنون با مردم و در میان مردم بوده و زین پس هم خواهد بود و این روزها مردم هم به یاد او هستند.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید