اختصاصی؛ مهران بصیر توانا از پشت سر و فاصله نزدیک، هدف شلیک گلوله فرمانده سپاه قرار گرفت

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۳

یکی از نزدیکان مهران بصیر توانا، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی، جزییاتی از چگونگی کشته شدن این جوان ورزشکار فومنی با ایران‌اینترنشنال مطرح کرد. بر اساس این گفته‌ها، او از پشت سر و فاصله نزدیک، هدف شلیک گلوله فرمانده سپاه صومعه‌سرا قرار گرفته است.

مهران بصیر توانا، ورزشکار ۲۹ ساله اهل فومن بود که در جریان تجمعات روز ۲۵ آبان و همزمان با سالگرد کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸، هدف گلوله قرار گرفت.

یکی از نزدیکان او که به دلیل مسائل امنیتی، نام و مشخصاتش قابل اشاره نیست، درباره این اتفاق به ایران‌اینترنشنال گفت: «روز بیست و پنجم آبان،‌ مهران همراه با دوستش و برای خرید از محل کارش بیرون می‌رود. هنگام برگشت می‌بیند گروهی از سرکوبگران زنی مسن را کتک می‌زنند.»

او در ادامه گفت: «مهران از خودرو پیاده می‌شود و بدون درگیری و خیلی آرام با ماموران صحبت و آنان را مجاب می‌کند که این زن جای مادرشان است و او را کتک نزنند اما وقتی می‌خواهد به این شهروند کمک کند تا از محوطه خارج شود، فرمانده سپاه صومعه‌سرا از پشت سر، در فاصله یک متری و با گلوله جنگی به او شلیک می‌کند.»

به گفته این فرد مطلع، مهران بصیر توانا با کمک حاضران به بیمارستان منتقل می‌شود اما سه روز بعد به دلیل شدت جراحات وارده در بیمارستان رشت جان می‌سپارد.

پیکر مهران بصیر توانا روز سوم آذر در فضای به شدت امنیتی در آرامستان مسجد روستای سند بالا در چهار کیلومتری فومن به خاک سپرده می‌شود و روز پنجم آذر، شماری از شهروندان همراه با خانواده و بستگان مهران در مراسم سوم و هفتم این جوان شرکت می‌کنند.

در این مراسم یادبود، حاضران شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر می‌دهند و پس از آن، تهدید و آزار دیگر اعضای خانواده مهران هم آغاز می‌شود.

بر اساس گفته‌های فرد نزدیک به خانواده بصیر توانا، همان زمان یکی از اعضای خانواده که صرفا استوری‌های اعتراضی و خشمگین از مرگ مهران منتشر می‌کرده، دستگیر می‌شود و اکنون بیش از یک ماه است که تحت بازداشت، فشار و شکنجه قرار دارد.

اطرافیان و نزدیکان مهران بصیر توانا نیز در یک ماه اخیر بارها مورد بازجویی، آزار و تهدید قرار گرفته و وادار به سکوت شده‌اند.

با وجود این، مراسم چهلم او امروز (سه‌شنبه، ۱۳ دی‌‌ ماه) در روستای سند بالا در فومن برگزار شد.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، از زمان شروع اعتراضات تا کنون، دست‌کم ۴۷۶ شهروند، از جمله ۶۴ کودک و ۳۴ زن، کشته شده‌اند.

علاوه بر گلوله‌های ساچمه‌ای، بسیاری از شهروندان نیز با شلیک گلوله‌های جنگی نیروهای حکومتی به قتل رسیده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید