تاکید جهانی بر حفاظت از امنیت جانی معترضان و پاسخگو کردن جمهوری‌اسلامی

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۰

با گذشت سه ماه از خیزش انقلابی مردم ایران، حمایت جهانی از معترضان ایران ادامه دارد و مقامات کشورها و کنشگران در نقاط مختلف جهان بر پاسخگو کردن رژیم ایران و حفاظت از امنیت جانی معترضان تاکید کردند.

دولت کانادا در پاسخ به ایران اینترنشنال درباره حمایت از امنیت معترضان در ایران گفت: «دولت کانادا به شدت نگران مردمی است که از وضعیت ایران آسیب دیده‌اند. ما فعالانه وضعیت را زیر نظر داریم و با شرکای بین‌المللی خود در ارتباطیم تا بدانیم چگونه می‌شود به آنها بهترین کمک را ارائه کرد.»

دولت کانادا همچنین در آستانه سومین سالگرد سرنگونی پرواز اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، بر تعهد اتاوا به حمایت از خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی تاکید کرده و خاطرنشان کرد سازمان مهاجرت و پناهندگی کانادا برای اقامت دائم خانواده‌های قربانیان مسیری را ایجاد کرده است.

بنی گنتس، وزیر دفاع پیشین اسرائیل، نیز به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت: «بسیار برای مردم ایران و فرهنگشان ارزش قائلم. من تلاش‌های مردم ایران برای آزادی و حقوق بشر را می‌بینم. این رژیم بنیادگرای ایران است که مردم ایران و اسرائیل را از هم جدا کرده و امیدوارم این وضع روزی تغییر کند.»
بنی گنتس در پاسخ به خبرنگار ایران اینترنشنال درباره احتمال حمله این کشور به ایران گفت: «ایران یک چالش جهانی و منطقه‌ای و تهدیدی برای اسرائیل است. ما همه گزینه‌ها را آماده کرده‌ایم. دولت آینده باید این موضوع را با شرکای دیگر در میان بگذارد.»

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، نیز با اشاره به اعمال تحریم علیه سپاه پاسداران و ۴۷ مقام جمهوری اسلامی از زمان کشته شدن مهسا امینی گفت: «تا زمانی که رژیم ایران پاسخگو نباشد اقدامات علیه این رژیم را متوقف نخواهیم کرد.»

نوربرت روتگن، نماینده پارلمان آلمان، نیز با اشاره به گزارش‌ها درباره قطع اینترنت در ایران گفت: «این به وضوح نشان می‌دهد رژیم تحت فشار است و دارد برای بقای خود می‌جنگد. همه دلیلش هم مردم شجاع ایران هستند. آلمان و اتحادیه اروپا باید دست به اقدام بزنند.»

در همین حال، تجمعات ایرانیان و کنشگران نقاط مختلف جهان نیز در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران ادامه دارد. بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال، گروهی از ایرانیان مقیم نروژ روز جمعه نهم دی‌ماه مقابل ساختمان‌ها و سازمان‌های دولتی این کشور از جمله پارلمان و وزارت خارجه در اسلو تجمع اعتراضی برپا کردند. یکی از خواسته آنها بسته شدن سفارت جمهوری اسلامی بود.

از سوی دیگر، با ادامه کارزار پذیرش کفالت سیاسی معترضان زندانی از سوی چهره‌های سیاسی بین‌المللی، فادیمه تونسر، عضو پارلمان ایالتی بادن وورتمبرگ آلمان، با ارسال ایمیلی به دفتر ایران اینترنشنال در برلین کفالت سیاسی یاسر رحمانی‌راد، پزشک، همایون افتخاریان، تکنیسین اتاق عمل و بهنام اوحدی روان‌پزشک زندانی را پذیرفت.

این سیاستمدار آلمانی همچنین نسبت به وضعیت این پزشکان و دیگر زندانیان ابراز نگرانی کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید